Europa League: Κατέβασε τα ρολά ο Πασχαλάκης στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του ΠΑΣ Γιάννινα

Σημαντικό βήμα πρόκρισης έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη. Έχοντας στην σύνθεσή του ως βασικό τερματοφύλακα τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που απέκτησε μόλις τον περασμένο Γενάρη από τον Πανθρακικό, ο οποίος κατέβασε τα ρολά και δεν δέχτηκε κανένα τέρμα, νίκησε την νορβηγική Οντ με 3-0 και είναι μια ανάσα από την πρόκριση.

Ο ΠΑΣ μόνο με άγχος δεν μπήκε στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Ακόστα εκτέλεσε το κόρνερ και ο αρχηγός, Αλέξης Μιχαήλ, με υπέροχη κίνηση και πλασέ έγραψε το 1-0 πετυχαίνοντας και το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 23’ είχαμε λάθος στην άμυνα του ΠΑΣ, όμως ο Γιόχανσεν αστόχησε στην κεφαλιά που έπιασε ανάμεσα σε δύο αμυντικούς και τον πορτιέρε των Ιωαννίνων.

Έτσι φτάσαμε στο 31’ που και πάλι ο ΠΑΣ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα της Οντ και έφτασε στο 2-0. Σέντρα του Καρανίκα από δεξιά και ο Ναδάλες με ωραίο πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα των Νορβηγών.

Τρία λεπτά αργότερα η Οντ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Ακαμπουέζε κρατώντας το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα περίμενε την Οντ και δίνοντας χώρο στους Νορβηγούς και χτυπούσε στις αντεπιθέσεις.

Σε μία εξ αυτών στο 68’ ο Φερφελής έφυγε μόνος του απέναντι στον Ρόσμπαχ, με τον Νορβηγό τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του, όμως ο επερχόμενος Ακόστα έγραψε το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την άλλη εβδομάδα στη Νορβηγία, όμως μετά από αυτό το αποτέλεσμα μόνο με αυτοκτονία ο ΠΑΣ Γιάννενα δεν θα προκριθεί στην επόμενη φάση.