Europa League: Γκολ ο Λάφατα, έμεινε πάγκο ο Ζησόπουλος στην ισοπαλία Αστέρα και Σπαρτάκ Πράγας

Ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Σπάρτα Πράγας στην πρεμιέρα του Europa League για τον 11ο όμιλο, σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν χρησιμοποιήθηκε ο πρώην μέσος του Πανθρακικού Γιώργος Ζησόπουλος, που έμεινε στον πάγκο.

Ωστόσο στον αγωνιστικό χώρο έπαιξε και μάλιστα σκόραρε ένας άλλος πρώην θρακιώτης, ο Λάφατα της τσέχικης ομάδας, πρώην επιθετικός της Ξάνθης και αρχηγός της Σλάβια, που διαμόρφωσε στο 56′ το τελικό 1-1. Οι παίκτες του Βεργέτη είχαν προηγηθεί στο σκορ χάρη στο γκολ του Μάσα στο 2’ αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να νικήσουν.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό και οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα είχαν κι από ένα δοκάρι, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ακυρώθηκαν δύο γκολ στη Σπάρτα Πράγας. Ωστόσο ο Αστέρας στάθηκε σε γενικές γραμμές καλά και μπορούσε να πάρει το τρίποντο, αν και η ισοπαλία κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα.

Οι Αρκάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν. Ο Μπερτόλιο με εξαιρετική μεταβίβαση βρήκε τον Μάσα κι αυτός με ωραίο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Μπίτσικ στο τετ α τετ και να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Το παιχνίδι είχε πολύ ωραίο ρυθμό και η Σπάρτα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 44’, ο Λαφάτα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Αστέρα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως ακυρώθηκε, καθώς ο επιθετικός της Σπάρτα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο και ο Αστέρας Τρίπολης έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Στο 48’ ο Μάσα βγαίνει τετ α τετ με τον Μπίτσικ, αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φούντας βγήκε στην αντεπίθεση θέλησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα της Σπάρτα, αλλά η εξαιρετική του έμπνευση πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 56΄ η Σπάρτα στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ευτύχισε να ισοφαρίσει! Υστερα από μία κόντρα ο Λάφατα ευνοήθηκε και βρέθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του Κοζίτσκι κι ανενόχλητος έκανε το 1-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σπάρτα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης Στραχόνια, έδωσε φάουλ του Κρέιτσι πάνω στον Κοζίτσκι.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και ο Αστέρας ξεκίνησε με ισοπαλία την παρουσία του στο Europa League. Στο άλλο παιχνίδι του 11ου ομίλου το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε εντός έδρας από την Σάλκε με 3-0. Ετσι η Σάλκε πήρε κεφάλι στην βαθμολογία, Αστέρας και Σλάβια Πράγας είναι στην δεύτερη θέση με έναν και η κυπριακή ομάδα στην τελευταία χωρίς πόντο.