Έτοιμη για τα αστέρια του Τσάμπιονς Λιγκ η Ξάνθη! Γιουνές λαμπρός την οδηγεί (και) στο 2017!!!

Χωρίς να πιάσει το μέγιστο των δυνατοτήτων της η Ξάνθη, κατάφερε να σκοράρει με τον συνήθη ύποπτο Χαμζά Γιουνές και να φύγει απο το Καυτανζόγλειο με το τρίποντο στη βαλίτσες της, και πλέον κοιτάει το ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό την Κυριακή στα Πηγάδια ως… δεύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, απέναντι στον πρωτοπόρο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με τον Λουτσέσκου να εφαρμόζει τη γνωστή του τακτική και να δίνει χώρο στον Ηρακλή, ο οποίος παρ’όλα αυτά άργησε να πατήσει περιοχή με αξιώσεις και να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς. Η Ξάνθη, αν και δεν κυνήγησε το γκολ, έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει το προβάδισμα από πολύ νωρίς, αλλά ο Γιουνές αστόχησε για πρώτη φορά φέτος απο την άσπρη βούλα, αφού είδε τον Χουάντερσον να αποκρούσει εύκολα μετά την κακη του εκτέλεση.

Ο Ηρακλής από εκεί και έπειτα πήρε την πρωτοβουλία του αγώνα, και δημιουργησε κάποιες φάσεις, αρχικά με το σουτ του Λεοζίνιο το οποίο απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα ο Ζίβκοβιτς, και εν συνεχεία με την σέντρα-σουτ του Ιντζόγλου από τα αριστερά, με τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά τη μπάλα που είχε πάρει πορεία προς το παραθυράκι της εστίας του, και κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Στην επανάληψη μια από τα ίδια, η Ξάνθη έδωσε χώρο στον γηραιό και περίμενε την κατάλληλη στιγμη για να σκοράρει. Και η στιγμή αυτή δεν άργησε να έρθει, οταν στο 58′ ο Γιουνές εκμεταλλευόμενος ένα γέμισμα του Τριάδη απο τα δεξιά, κατέβασε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι, και με ενα ωραίο σουτ, νίκησε αυτή τη φορά τον Χουάντερσον για να γράψει το 0-1 και να επανορθώσει για το χαμένο πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου.

Απο εκεί και έπειτα, ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, αλλά η Ξάνθη είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους. Με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να μη μπορεί να πατήσει εύκολα περιοχή και με την ώρα να περνά τα νεύρα έκαναν την εμφάνιση τους, με αποκορύφωμα την αποβολη του Περόνε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85ο λεπτό.

Μετά και την κόκκινη κάρτα η Ξάνθη έλεγχε πλήρως την εξέλιξη του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στην 5 συνεχόμενη νίκη της παραμένοντας έτσι στην δεύτερη θέση και πλέον κοιτάει στο ντέρμπι《κορυφής》της Κυριακής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Στάμου, Ζιαμπάρης, Λεοζίνιο, Κούρος, Ιντζόγλου (86′ Κυνηγόπουλος), Πασάς (69′ Λουκίνας), Μοντέιρο, Περόνε.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας (72′ Σολτάνι), Καμαρά (83′ Χατζητερζόγλου), Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Γιουνές (86′ Ράνος).