ΕΣΠΕΘΡ: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Νίκη ! Όσα έγιναν στο ντέρμπι της Κομοτηνής

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής στην Κομοτηνή η Νίκη Αλεξανδρούπολης, καθώς στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής έφυγε όχι απλά νικήτρια αλλά και με τρίποντο απέναντι στην ΑΕ Κομοτηνής προσπερνώντας την στην πρώτη θέση, με αποτέλεσμα να αποτελεί πλέον το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο και την άνοδο.

Οι γηπεδούχες κατάφεραν μετά από ένα δραματικό πρώτο σετ που κράτησε περίπου 40 λεπτά να προηγηθούν με 1-0, αφού το κατέκτησαν με 27-25, αν και αξίζει να σημειωθεί ότι η Νίκη προηγήθηκε με 18-21. Εξίσου δραματικό ήταν και το δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ με φόρα από την κατάκτηση του πρώτου πήρε διαφορά επτά πόντων (8-1, 13-6 και 19-12!!!) αλλά παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με όπλο το καλό σερβίς, πήραν το σετ με 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο της αναμέτρησης, καθώς μετά η ψυχολογία αντιστράφηκε. Πήγε στην πλευρά των κοριτσιών από την Αλεξανδρούπολη που αρκετά λιγότερο αγχωτικά σε σχέση με το προηγούμενο αλλά σε κάθε περίπτωση όχι και εύκολα, πήρε τα δύο επόμενα σετ. Το τρίτο με 20-25 και το τέταρτο μετά από μεγάλη μάχη με 23-25, με την Τζένη Καλογεροπούλου να κερδίζει το μπλοκ άουτ στον τελευταίο πόντο και να χαρίζει ένα πολύτιμο τρίποντο-μισή άνοδο στην ομάδα της.

Με τη νίκη αυτή, η Νίκη Αλεξανδρούπολης έχει πλέον 25 βαθμούς μετά από εννέα αγώνες στον πρώτο γύρο έναντι 24 της δεύτερης ΑΕ Κομοτηνής και 22 του τρίτου ΑΟ Νέας Βύσσας. Αυτές οι τρεις ομάδες θα παλέψουν για την πρώτη θέση και την άνοδο, με τη Νίκη Αλεξανδρούπολης να έχει το πλεονέκτημα ότι θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τους άλλους δύο διεκδικητές του τίτλου στον δεύτερο γύρο.

Τα σετ: 1-3 (27-25, 23-25, 20-25, 23-25).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Δημήτρης Κιοσσές): Σιούγγαρη, Τριανταφύλλου, Κοτσιάκη, Βασιλακοπούλου, Λυγγέρη, Παπαδοπουλου / Παλπάρη (λ),
ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ  (Ιπποκράτης Δήμητσας): Βενέτη, Δεδούση, Λαμπρίδου, Χαρισιάδου, Νικολαϊδου, Καλογεροπούλου, Λυμπεροπούλου (λ) / Κωνσταντινίδου, Αργύρη

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΕΣΠΕΘΡ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ