ΕΣΠΕΘΡ: Νικητής έφυγε ο Έβρος Σουφλίου από την Καβάλα

Ανταπόκριση από την Καβάλα: Νίκος Γκούντλης

Με τον εξ’ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα ανδρών της ΕΣΠΕΘΡ. Ένα παιχνίδι διαφήμιση για τα δεδομένα της κατηγορίας είχαν τη δυνατότητα να θαυμάσουν όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο της Καβάλας.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με πολλές εναλλαγές στο σκορ και τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν με μεγάλο πάθος και πείσμα για τη νίκη.

Οι παίκτες του Σουφλίου με αυτή τη νίκη τους ανέβηκαν στη δεύτερη θέση έχοντας -4 από την κορυφή. Από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος ομάδα της Καβάλας, έφυγε με τον ένα βαθμό αλλά παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Αγωνιστικά έγιναν δύο διαφορετικά παιχνίδια. Στα δύο πρώτα σετ οι παίκτες του Νίκου Μούχλια πίεσαν στο σερβίς, με καλό μπλοκ, αποτελεσματική επίθεση και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία των σετ, κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα με 0-2 (25-27, 18-25).

Από την άλλη η ομάδα της Καβάλας, αρνήθηκε να παραδοθεί και με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσε να φτάσει στην ανατροπή. Κέρδισαν σχετικά εύκολα το τρίτο σετ με 25-17. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-16 και 19-21, μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και να πάρουν το σετ με 28-26.

Στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 11-9 και 13-10, οι παίκτες του Σουφλίου όμως δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 13-13 και λίγο αργότερα σε 15-15 όπου στο τέλος πήραν το σετ και το ματς με 16-18.

Διαιτητές: Κυριακίδης, Κωστόπουλος.

Τα σετ: 2-3 (25-27, 18-25, 25-17, 28-26, 16-18)

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ: (Μορφίδης): Ανδαβόγλου (c), Κόνσουλας, Μαγκαβέτσος, Μαρούτσης, Μπαρντακτζιάν, Μπουλιώτης, Μυλωνάς (λ), Ξανθόπουλος, Πασχαλέρης, Πετρίδης, Ρέμμος (λ), Σαράφης, Σαχινίδης, Ταμοζνίκοβ.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Μούχλιας Νίκος): Αλατζιάς, Αθ. Αλεξούδης, Ιασ. Αλεξούδης, Καζαριάν, Κεσούδης, Μιλκίδης, Μουχταρίδης (λ), Μπράτσας, Ντούμας (c), Πανταζής, Τοκαμάνης.