ΕΣΠΕΘΡ Γυναικών: Όλα όσα έγιναν στο τοπικό ντέρμπυ Νίκη – Φοίνικας

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο ντέρμπυ της Αλεξανδρούπολης η Νίκη επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Γυναικών, που διοργανώνει η ΕΣΠΕ Θράκης – Ανατολικής Μακεδονίας.

Ειδικότερα η ομάδα της Νίκης ξεκίνησε δυνατά το ματς, καθώς προηγήθηκε με 10-4 και 21-7, έχοντας καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση σε αντίθεση με τις παίκτριες του Φοίνικα που πραγματοποίησαν πολλά λάθη. Έτσι το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε στο 25-7, με κορυφαίες τις Δεδούση και Νικολαΐδου από πλευράς Νίκης. Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχες βρέθηκαν πάλι από νωρίς μπροστά στο σκορ με 11-6, στη συνέχεια οι αθλήτριες των φιλοξενούμενων βέλτιωσαν την εμφάνιση τους, πλησιάζοντας στους 3 πόντους 16-13, σε εκείνο το σημείο όμως με πρωταγωνίστρια την Καλογεροπούλου η Νίκη αύξησε πάλι τη διαφορά 21-14, κατακτώντας τελικά το δεύτερο σετ με 25-17.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να δίνουν μεγάλη μάχη στον αγωνιστικό χώρο. Αρχικά βρέθηκαν ισόπαλες 5-5, έπειτα προηγήθηκε η Νίκη 12-10, με τις παίκτριες του Φοίνικα να ανατρέπουν την κατάσταση και να περνούν μπροστά με 15-17. Οι φιλοξενούμενες αύξησαν κι άλλο την διαφορά με την Κούρτη να βοηθάει πολύ και την Μουσουνάκη να δίνει ρεσιτάλ στο σερβίς, δυκολεύοντας την υποδοχή των κοριτσιών της Νίκης, κατάφερε να κερδίσει το σετ με 20-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ. Οι παίκτριες των γηπεδούχων μπήκαν αποφασισμένες στο τέταρτο σετ, θέλοντας να ανατρέψουν την κατάσταση του προηγούμενου σετ, βρέθηκαν μπροστά με 9-7 και 20-9 απέναντι στον Φοίνικα, κατακτώντας το σετ εύκολα με 25-10 και παράλληλα τη νίκη στο ματς, έχοντας ως κορυφαίες τις Κωνσταντινίδου, Βενέτη και Χαρισιάδου.

Έτσι η Νίκη συνέχισε με νέα επιτυχία στο πρωτάθλημα παραμένοντας αήττητη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Φοίνικας έπεσε στην όγδοη θέση της κατάταξης.

Τα σετ: 3-1 (25-7, 25-17, 20-25, 25-10)

Νίκη Αλεξανδρούπολης (Δήμητσας): Χαρισιάδου, Δεδούση, Καλογεροπούλου, Βενέτη, Βαρελά, Νικολαΐδου, Λυμπεροπούλου (λ) / Μαρκίδου, Κωνσταντινίδου, Λαμπρίδου, Αργύρη, Τσιακίρη (λ)

Φοίνικας (Ανδραβίζος): Κούρτη, Κουρτίδου, Αλεξανδροπούλου, Φιλοξενίδου, Μουσουνάκη, Εμμανουηλίδη, Βογιατζή Π. (λ) / Καλουκτσίδου