ΕΣΠΕΘΡ: Αποτελέσματα Σαββατοκύριακου στο Πρωτάθλημα Γυναικών, βαθμολογίες στους δυο ομίλους και επόμενη αγωνιστική

 

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του Σαββατοκύριακου, της 3ης αγωνιστικής του β’ γύρου για τα πρωταθλήματα του Ανατολικού και Δυτικού ομίλου Γυναικών της ΕΣΠΕΘΡ.

Στον Ανατολικό όμιλο είχαμε τη νίκη του πρωτοπόρου Φοίνικα Αλεξανδρούπολης μέσα στη Βύσσα με καθαρό σκορ, την εντός έδρας νίκη χωρίς απώλεια σετ των Αμαζόνων Μαΐστρου επί του Άθλου Ορεστιάδας που τις δίνει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας της δεύτερης θέσης. Τέλος την εκτός έδρας νίκη της Θύελλας Φερών στο τάι μπρέικ επί του ΑΟ στην Ορεστιάδα.

Ενώ στο Δυτικό ο Ερμογένης Ξάνθης αν και έχασε εντός έδρας στο τάι μπρέικ από τον Αμυγδαλεώνα Καβάλας παραμένει πρώτος στο +1 από την ΑΕ Κομοτηνής που είχε ρεπό και Γαία Δράμας που νίκησε εντός έδρας την Άρτεμις Σερρών.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Αμαζόνες Μαΐστρου – Άθλος Ορεστιάδας 3-0
ΑΟ Ορεστιάδας – Θύελλα Φερών 2-3
ΑΟ Νέας Βύσσας – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 0-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 8 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 24 (24-1) ***
2. Αμαζόνες Μαΐστρου 14 (17-14) ***
————————————-
3. Άθλος Ορεστιάδας 11 (13-12) **
4. ΑΟ Ορεστιάδας 4 (5-22)
5. ΑΟ Νέας Βύσσας 2 (16-13)*
6. Θύελλα Φερών 2 (7-20) **
* Ο ΑΟ Νέας Βύσσας ξεκίνησε με -12 βαθμούς
** Ο Άθλος και Θύελλα έχουν ένα αγώνα λιγότερο
*** Οι ομάδες που συνεχίζουν στα play off

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η)
ΑΟ Ορεστιάδας – Αμαζόνες Μαΐστρου
Θύελλα Φερών – ΑΟ Νέας Βύσσας
Φοίνικας Αλεξανδρούπολης – Άθλος Ορεστιάδας

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΕΘΡ – ΔΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Γαία Δράμας – Άρτεμις Σερρών 3-1
Ερμογένης Ξάνθης – Αμυγδαλεώνας Καβάλας 2-3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΣΕ 8 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Ερμογένης Ξάνθης 12 (16-14) **
2. ΑΕ Κομοτηνής 11 (13-10) * **
————————————–
3. Γαία Δράμας 11 (13-9) *
4. Αμυγδαλεώνας Καβάλας 9 (15-14) *
5. Άρτεμις Σερρών 5 (10-20)
* Οι ομάδες με έναν αστερίσκο έκαναν ρεπό για τον β’ γύρο
** Οι ομάδες που συνεχίζουν στα play off

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η)
Αμυγδαλεώνας Καβάλας – Γαία Δράμας
Άρτεμις Σερρών – ΑΕ Κομοτηνής
ΡΕΠΟ: Ερμογένης Ξάνθης

Σχόλια

comments