ΕΣΠΕΘΡ: Παραμένουν στην κορυφή οι κορασίδες του ΠΑΣ Θράκες, κόντεψαν όμως να… χάσουν το καράβι από την Θάσο

Νικηφόρα έκλεισαν οι κορασίδες των “ΠΑΣ Θράκες” την φετινή χρονιά. Παρά την απογοήτευση που πήραν στην προηγούμενη αγωνιστική και την ήττα απο την ΑΕ Κομοτηνής  στο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, βρήκαν το σθένος να ξανασηκώσουν το κεφάλι και να αντιμετωπίσουν την μαχητικότατη ομάδα του Ανδροσθένη Θάσου.

Από τις πρώτες μπαλιές φάνηκε ότι θα επακολουθήσει ένας μικρός χαμός. Η μαχητικότητα και των δύο ομάδων ήταν ο προάγγελος. Πόντο- πόντο οι ομάδες κονταροχτυπιόνταν. Το πρώτο σετ κατέληξε στην ομάδα της Θάσου με σκορ 25-23 κάνοντας σε 31 λεπτά. Μετά το πρώτο μούδιασμα, ωστόσο, και την συνειδητοποίηση ότι το ταξίδι τώρα αρχίζει και ότι δεν… κουνάει το καράβι, έβγαλαν τα όπλα τους οι Θρακιώτισσες.

Ετσι, χωρίς να αφήσουν περιθώριο στις Θάσιες, οι Ξανθιώτισσες καθάρισαν το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες (25-10 το δεύτερο σετ σε 18 λεπτά, 25-16 στο τρίτο σετ σε 22 λεπτά και 25-18 το τέταρτο σετ σε 20 λεπτά) παίρνοντας τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς και κλείνοντας την όλη προσπάθεια με την ομάδα της. Τα σετ: 1-3 (25-23, 10-25, 16-25, 18-25).

Πέρα απο την αναμέτρηση των Κορασίδων, ακολούθησε η αναμέτρηση των Παγκορασίδων, όπου η τοπική ομάδα του Ανδροσθένη Θάσου, σε μια συναρπαστική αναμέτρηση κέρδισε με 3-2 την ομάδα της Ξάνθης, ενώ ακολούθησαν παιχνίδια των προαγωνιστικών τμημάτων, τα οποία όμως… έληξαν νωρίτερα για να προλάβει η ομάδα της Ξάνθης το πλοίο της γραμμής….