ΕΠΣ Θράκης: Κερδισμένο το Σιδηροχώρι από την ισοπαλία με τον Ορφέα Ξυλαγανής

Ένα αξιοπρεπέστατο παιχνίδι χωρίς όμως ιδιαίτερο ενδιαφέρον διεξήχθη ανάμεσα στον Ορφέα Ξυλαγανής και τη Δόξα Σιδηροχωρίου οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Θράκης.

Οι δυο ομάδες κατάφεραν να πετύχουν γρήγορα τα γκολ και δεν προσπάθησαν ιδιαίτερα στην συνέχεια του παιχνιδιού. H Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου βρίσκεται πλέον μόλις έναν βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ Κοσμίου στη 3η θέση ενώ ο Ορφέας Ξυλαγανής βρίσκεται λίγο πιο κάτω στην 5η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο κρίθηκε όλο το παιχνίδι καθώς τα γκολ της αναμέτρησης μπήκαν πολύ κοντά στην έναρξη του αγώνα. Στο 4ο λεπτό ο Χασάν πήρε τη μπάλα από το κέντρο και κατευθύνθηκε προς τη περιοχή όπου έδωσε στον ελέυθερο Γιαννακουδάκη, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για την Ξυλαγανή. Δύο λεπτά αργότερα όμως, το Σιδηροχώρι ”έκλεψε” τη χαρά από τους γηπεδούχους καθώς ο Κοσίης βρέθηκε μόνος στη περιοχή, η άμυνα της Ξυλαγανής έμεινε αδρανής και εκείνος με σουτ από το ύψος του πέναλντι έκανε το 1-1, όπως αναφέρει το RodopiSportS. Στη συνέχεια του ημιχρόνου υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες κυρίως με Ταβασίδη και Γιατσάι αλλά δεν αξιοποιήθηκαν.

Στην επανάληψη υπήρξε περισσότερη κίνηση της μπάλας και μαχητικότητα καθώς τόσο ο Ορφέας όσο και το Σιδηροχώρι κυνηγούσαν ένα δεύτερο γκολ που θα τους γλίτωνε από την ισοπαλία και θα χάριζε τους 3 βαθμούς. Στο 54′ και 55′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Τουρασανίδη και τον Κοσίη τις οποίες όμως απέκρουσε ο Στράτας. Με τη σειρά της η Ξυλαγανή έκανε και εκείνη δυο καλές ευκαιρίες με ένα γύρισμα του Γιαννακουδάκη και ένα σουτ του Μποζη αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βασιλείου. Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού δεν υπήρχαν άλλες αξιόλογες φάσεις και οι δυο ομάδες έφυγαν ισόπαλοι με έναν βαθμό. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργήθηκε από την διαιτητική τριπλέτα Κακουλίδη, Γκιόση, Δανδανίδη.

ΟΡΦΕΑΣ ΞΥΛΑΓΑΝΗΣ (Τσορμπατζόγλου): Στράτας, Παναγιωτίδης (αναγκ. αλλ. 41΄ Ιωάννου), Παππάς, Ηλιόπουλος, Σινάν, Ζώβληκας, Γιαννακουδάκης (74΄ Λεοντίου), Γιατσάι, Μπόζης (88΄Ζαράκης), Γεωργιάδης, Χασάν
ΔΟΞΑ Ν. ΣΙΔΗΡΟΧΩΡΙΟΥ (Σκουλής): Βασιλείου, Αμοιρόπουλος ( αναγκ. αλλ 20΄Αντρέου), Τουρασανίδη, Παρασκευόπουλος, Πλασταράς, Αλεξακούδης, Κοσίης, Γαϊδάς, Χατζηπαπά, Ταβασίδης ( 84΄Τσαμπάζης), Μαυράκας
*Κεντρική φωτογραφία:Περισκόπιο