ΕΠΣ Θράκης: Αγχωτική νίκη του Πανθρακικού επί της Φιλίας

Μια ακόμη νίκη έστω και δύσκολα πήρε ο Πανθρακικός στο λασπωμένο γήπεδο του Άλσους επί του ΑΟ Φιλίας με 0-1.

Ο Πανθρακικός σύμφωνα με το rodopisports μπήκε δυνατά και στο 3′ μετά από φάουλ του Γάζου ο Δελής σκόραρε με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής καταλόγησε φάουλ στον πορτιέρο της Φιλίας. Ο Πανθρακικός στο 19’ έχει νέα καλή ευκαιρία με τον Γάζο, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Αλεξόπουλος με καταπληκτικό σουτ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου έκανε το 0-1. Από το σημέιο αυτό και μετά η Φιλία ανέβασε την απόδοσή της και χάνει κάποιες ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του Οσμάν στο 36′ όταν το σουτ του το μπλόκαρε ο πορτιέρο του Πανθρακικού Ματθαίου. Ο Πανθρακικός απάντησε στο 39’ με τον Χατζιωαννίδη όμως το σουτ του κατέληξε άουτ .

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός δεν ειναι καλός με την Φιλία να χάνει καλή ευκαιρία σε σουτ στο 57’ του Οσμάν, αλλά και στο 78’ οταν ο Αδέμ από καλή θέση να κάνει σουτ πάνω από τα δοκάρια του Ματθαίου. Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 80’ σε κεφαλιά του Αρναούτ Γιουσουφ και στο 81’ με κεφαλιά και πάλι του δραστήριου Αδέμ, με την μπάλα να πάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Καλή ευκαιρία στο 84’ και μοναδική στο δεύτερο ημίχρονο για τον Πάνθρακικό με τον Δελή το σουτ του οποίου όμως μπλοκάρεται από τον Τσαμλιντάγ. Στο 88’ο Αδέμ χάνει νέα ευκαιρία όμως το σουτ του κααλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Φιλιας με τον Πανθρακικό να πάιρνει ένα πολύτιμο τρίποντο.

ΦΙΛΙΑ: Τσαμπιταγ, Σαλή, Καραμπακακ, Καρα (Χουσείν), Σιαγιαν, Αλή (88′ Τσακήρ), Κιουτσούκ Χουσειν, Μεμέτ, Οσμάν, Αδεμ, Αρναούτ Γιουσούφ

ΑΠΣ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ματθαίου, Ντάβανος, Μούζας, Αφεντουλίδης (88′ Τζελεπης), Μπαξεβανίδης, Τσιπλακίδης (76΄Κανέλλης), Γάζος, Αλεξόπουλος, Δελής, Χατζηωαννίδης, Τζελέπης (66′ Ανδρέου)