EΠΣ Έβρου: Όσα έγιναν στον αγώνα Ορέστης Ορεστιάδας-ΑΕ Διδυμοτείχου

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Δημήτρη Λυμπερίδη στο πάγκο του Ορέστη Ορεστιάδας, αφού η ομάδα του επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του Διδυμοτείχου και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς, τρεις πίσω από τον πρωτοπόρο Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Αντίθετα, η ΑΕΔ έμεινε χωρίς βαθμό μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές και πλέον οι ελπίδες της για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης εξανεμίστηκαν.

Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 9ο λεπτό όταν το σουτ του Κουτσούκη από πλάγια πέρασε λίγο άουτ. Στην επόμενη καλή στιγμή του στο ματς ο Ορέστης προηγήθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Στέρε μετά από ανατροπή του Θεμελάκη από τον Τζουμακίδη. Στο 25’ στην πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι το σουτ του Ελευθεριάδη δεν ανησύχησε τον Οτέμπερη. Στο 37ο λεπτό το Διδυμότειχο απείλησε εκ νέου με την κεφαλιά του Μπακιρτζή που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66’ για να σημειωθεί η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν το δυνατό σουτ του Πετρόπουλου Κ. και δύο λεπτά μετά ο Λόλακας δε μπόρεσε να αξιοποιήσει την παράλληλη σέντρα του Στέρεφ. Στο 85’ η ΑΕΔ ζήτησε πέναλτι διαμαρτυρόμενη για χέρι σε απομάκρυνση της μπάλας από τον Κοτζά με τον Σουβάρα να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα το σουτ του Δραγούμη απέκρουσε ασθενώς ο Οτέμπερης και ο Κοτζά απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Καλή η διαιτησία του Σουβάρα που είχε βοηθούς τον  Βασιλόπουλο και τον Σαββούδη.

Ορέστης Ορεστιάδας: Οτέμπερης, Κοτζά, Κιολές, Γουγουλιάς, Πατίδης, Πετρόπουλος Σ., Θεμελάκης (91΄ Καραγιάννης), Πετρόπουλος Κ., Κουτσούκης (64΄ Λόλακας), Στέρεφ, Ρουσσίδης (70΄ Δοϊνούδης).

Α.Ε.Διδυμοτείχου: Ντινούδης,Τσιτσκάρης,Ναζίρης,Τζουμακίδης, Πουλιλιός(34΄Νοτόπουλος), Παυλίδης,Ελευθεριάδης (60΄Δραγούμης),Τζανετάκος (65΄Μανουσιάδης),Μπακιρτζής,Γιαννόπουλος,Παπούδης