ΕΠΣ Έβρου: Με (αυθεντικό) χατ τρικ του Γιαννόπουλου η εξάρα του Έβρου Σουφλίου επί της Κορνοφωλιάς

Ανταπόκριση από το Σουφλί: Νίκος Γκούντλης

Πέτυχε έξι γκολ, είχε ευκαιρίες να σημειώσει κι άλλα, δέχθηκε μόνο ένα τέρμα και έτσι πέτυχε την δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς και εξασφάλισε από το απόγευμα της Κυριακής μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Έβρου.

Ακριβώς όπως το ήθελε, πήγε το παιχνίδι του η ομάδα του Πασχάλη Σταματάκη απέναντι στην Ένωση Κορνοφωλιάς Λυκόφης. Ο Έβρος Σουφλίου κέρδισε με συνολικό σκορ 6-1, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας την πρόκριση ανεξαρτήτως της εξέλιξης που θα έχει η τελευταία αγωνιστική.

Ο Έβρος Σουφλίου ήταν αυτός που έκανε την πρώτη φάση στο παιχνίδι και κατάφερε να την μετουσιώσει με γκολ. Ήταν το σουτ του Λαζίδη σταμάτησε στα πόδια του Πατέλη και στρώθηκε στο πόδι του Γιαννόπουλου όπου με νέο σουτ στο 9′ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια είχαμε το τετ α τετ του Κουτσούλα απέναντι στον Καραμπάτσα με τον έμπειρο τερματοφύλακα να αποκρούει στο 14′.

Η Ένωση Κορνοφωλιάς Λυκόφης έφτασε στην πρώτη της φάση στο 15′ με τον Τσουλουβή να πιάνει το σουτ αλλά ο Δουλούδης ήταν σε καλή θέση και απόκρουσε εύκολα. Στο 25′ είχαμε τον τραυματισμό του Τσιαμήτα μετά από κόντρα με τον Δουλούδη και έγινε αναγκαστική αλλαγή, περνώντας στη θέση του ο Μπουρνατζίδης. Στο 37ο λεπτό είχαμε τον Γιαννόπουλο να κερδίζει το πέναλτι από το μαρκάρισμα του Μαθιουδάκη, την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και με την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα είχαμε το 2-0.

Κάπως έτσι ξεκλείδωσε πλέον η άμυνα της Ένωσης φτάνοντας στο 42ο λεπτό με τον Γιαννόπουλο να πετυχαίνει το 3-0 και να κάνει το πρώτο του αυθεντικό χατ τρικ με τη φανέλα του Έβρου Σουφλίου ύστερα από το 1-2 που έκανε με τον νεαρό Λαζίδη, καθώς σημείωσε τρία τέρματα όχι απλά στον αγώνα αλλά στο ημίχρονο. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Τσομπανούδης, γνωστότερος και ως «Τσιρίλο», με σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το 4-0 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε η κυριαρχία των γηπεδούχων με τον Λαζίδη στο 50ο λεπτό να πλασάρει τον Καραμπάτσα αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 58′ ο Κουτσούλας μετά από πάσα του «Τσιρίλο» έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στην επόμενη αμέσως φάση στο 61′ είχαμε την πλαγιοκόπηση από τα αριστερά του «Τσιρίλο» να κάνει το σουτ αλλά ο Καραμπάτσας απόκρουσε εκπληκτικά.

Στο 73′ ασίστ του «Τσιρίλο» βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Λαζίδη όπου έκανε το 5-0. Ο νεαρός Λαζίδης πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο 77′ με σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Καραμπάτσα κάνοντας το 6-0. Η ‘Ενωση Κορνοφωλιάς Λυκόφης κατάφερε να βάλει το γκολ της τιμής στο 81′ με το πλάγιο σουτ του Τσουλουβή διαμορφώνοντας το 6-1 που έμεινε ως το τέλος της αναμέτρησης.

ΕΒΡΟΣ ΣΟΥΦΛΙΟΥ (Πασχάλης Σταματάκης): Δουλούδης, Πετκίδης (57′ Παπαναστασίου), Μπάμνιος (c), Μπετζέκας, Ράλλης Δ. (65′ Σιούης), Μιχούδης, Τσομπανούδης, Κουτσούλας, Λαζίδης, Γιαννόπουλος (50′ Κουρούδης), Πρεπούδης (52′ Τσιουμπανούδης).

ΕΝΩΣΗ ΚΟΡΝΟΦΩΛΙΑΣ ΛΥΚΟΦΗΣ (Γιάννης Ράλλης): Καραμπάτσας, Πατέλης, Μπαδιανούδης Αθ., Μαθιουδάκης (c), Γκάζος (46′ Μουρμούρης), Δανιηλάκης (66′ Μουσίκας), Τσουλουβής, Αθανασίδης (46′ Νεραντζάκης), Γκαμίλης, Τσιαμίτας (λ.τ. 25’ Μπουρνατζίδης).