Έπεσε στην 14η θέση της ΟΥΕΦΑ η Ελλάδα λόγω… Ξάνθης

Αποστολή στις Βρυξέλλες: Γιάννης Γιαγκίνης

–  Ενας άλλοτε παίκτης της Skoda Ξάνθη «καθάρισε» για τη Σπάρτα στην πρώτη αναμέτρηση του γ’ προκριματικού του Champions League κόντρα στη Μάλμε (4-2) και έστειλε την Ελλάδα στην 14η θέση της ειδικής βαθμολογίας της UEFA.

O λόγος για τον 33χρονο επιθετικό, Νταβίντ Λάφατα που αγωνίστηκε στα Πηγάδια την σεζόν 2005-2006 και πέτυχε χατ-τρικ στην αναμέτρηση της Τρίτης (29/7) με τους Σουηδούς, οι οποίοι στο ημίχρονο είχαν το προβάδισμα με 2-1. Κάτι ανάλογο είχε κάνει και μερικές μέρες πριν, ισοφαρίζοντας μάλιστα ένα ρεκόρ που κατείχε μόνο Μέσι στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μάλμε προηγήθηκε στο σκορ στο 17′ με τον Φόρσμπεργκ για να έρθει στο 22′ ο Λάφατα να ισοφαρίσει για τους οικοδεσπότες. Πέντε λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη πήρε εν νέου το προβάδισμα με τον Θέλιν με τη Σπάρτα να αντεπιτίθεται στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 51′ ο Λάφατα ισοφάρισε για να έρθει στο 52′ ο Κόβατς να πετύχει το 3-2 με τον Λάφατα στο 70′ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ετσι η Τσεχία πρόσθεσε μία νίκη στο ενεργητικό της… Η νίκη αυτή δεν προσμετράται για 2.000 πόντους, αλλά 1.000 επειδή έγινε στα προκριματικά. Αυτοί διαιρούνται δια του τέσσερα που είναι οι εκπρόσωποι της χώρας με αποτέλεσμα η Τσεχία να μας έχει περάσει.

Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι προσωρινό καθώς απόψε περιμένουμε την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Σταντάρ Λιέγης εδώ, στο Βέλγιο. Και μην ξεχνάμε τα ματς της Πέμπτης για Ατρόμητο και Αστέρα Τρίπολης.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα του γ’ προκριματικού γύρου του ΤΣάμπιονς Λιγκ:

Γκρουπ πρωταθλητών

Τρίτη 29 Ιουλίου

20:30 Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Μάλμε (Σουηδία) 4-2 [(22′, 51′, 70′ Λάφατα, 52′ Κόβατς – 17′ Φόρσμπεργκ, 27′ Τέλιν)]

21:15 Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) – Σέριφ (Μολδαβία) 2-1  [(42′ πέν. Ζόφτσακ, 85′ Μέσαρος – 74′ Καντού)]

21:30 Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 1-0  [(56′ πέν. Ι. Σιντιμπέ)]