ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Οι Πάνθηρες καταβρόχθησαν τον ΓΑΣ που αυτοκτόνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τους «χάρισε» το πρωτάθλημα

Καλύπτοντας μια τη διαφορά 11 πόντων που χρειάζονταν, κυριολεκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα που έκρινε το πρωτάθλημα, οι Πάνθηρες καταβρόχθησαν τις Γυναίκες του ΓΑΣ Κομοτηνή και κατέκτησαν το πρώτη θέση!

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ήθελε να μη χάσει στη Καβάλα με πάνω από 11 πόντους, κάτι που δυστυχώς δεν έγινε αφού κατέρρευσε κυριολεκτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και από εκεί που ήταν στην αρχή του οι δυο ομάδες ισόπαλες, τελικά δέχθηκαν 19 πόντους, πέτυχαν μόλις 4 και έχασα με διαφορά 15 πόντων.

Το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με 14-6 υπέρ των Πανθήρων, ενώ το ημίχρονο ακριβώς με το -11 που δεν ήθελε ο ΓΑΣ και το σκορ στο 24-13, με τον ΓΑΣ στη τρίτη περίοδο να κάνει την αντεπίθεση του και με το τέλος του να φέρνει το ματς στα ίσα. Μια αντεπίθεση, ωστόσο που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι μπασκετμπολίστριες του ΓΑΣ κατέρρευσαν και έχασαν τελικά το ματς με διαφορά 15 πόντων, «χαρίζοντας» στην ουσία και το πρωτάθλημα στις παίκτριες των Πανθήρων.

Τα δεκάλεπτα: 14-6, 24-13, 31-31, 50-35