ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στον αγώνα ΓΑΣ Κομοτηνή – Φιλία Ορεστιάδας για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Γυναικών

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ο ΓΑΣ Κομοτηνή κέρδισε εύκολα με 80-28 τη Φιλία Ορεστιάδας στην πρεμιέρα του γυναικείου πρωταθλήματος, έχοντας το μυαλό στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με την Ασπίδα, καθώς τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης μεταφέρονται στην τελική φάση.

Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, καθώς οι παίκτριες του ΓΑΣ έπαιξαν από την αρχή δυνατά και ήδη από την πρώτη περίοδο είχαν πάρει διψήφια διαφορά, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 24-9. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής δέχθηκε τέσσερις πόντους και δείχνοντας την ίδια διάθεση στην επίθεση ανέβασε τη διαφορά στους τριάντα πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 43-13. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς, φτάνοντας στο τελικό 80-28.

Δεκάλεπτα: 24-09, 43-23 (ημίχρονο), 64-20, 80-28 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Αθ., Λυτροσυγκούνης

ΓΑΣ KOMOTHNH (Παπαδόπουλος):Βαμένου8, Πανέρη 8, Πετρίδου 3, Ξενοκώστα 9, Κωστοπούλου 4, Τσακίρη 24, Λιούρτα 8, Νάση, Κρίκη 2, Δημητρακούδη 4, Φωκιανού 8 (2), Νικολαΐδου 2.

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Χριστοδούλη, Μιχέλη 3, Χαριοπολίτου, Πεταλά 5, Μπουρνατζίδου 4, Γάτου 3, Καλεντζίδου, Πλωμαρίτη, Αλεξανδρίδου 4, Γκαϊδατζή Βασιλ., Γκαϊδατζή Βάια 9.