ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ισοφάρισαν τον ΓΑΣ Κομοτηνή οι έφηβοι του Αρίωνα Ξάνθης, προκρίθηκε η Ένωση Καβάλας

Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ καθώς νίκησε και στο δεύτερο παιχνίδι με 45-46 στις Σέρρες του Ίκαρους, πέτυχε δεύτερη νίκη και εξασφάλισε την πρόκριση.

Αντίθετα, τρίτο παιχνιδι θα χρειαστεί για να ξεκαθαρίσει ο νικητής της σειρά ανάμεσα στον ΓΑΣ Κομοτηνή και τον Αρίωνα Ξάνθης. Μετά τη νίκη της ομάδας της Κομοτηνής στη Ροδόπη, η ξανθιώτικη ομάδα πήρε ρεβάνες επικρατώντας το απόγευμα της Κυριακής στην Ξάνθη με 66-47.

Η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου κατάφερε να χτίσει την διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και του αγώνα, αφού μετά από ένα ισόπαλο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάει σχεδόν με διψήφια διαφορά στην ανάπαυλα, την οποία διατήρησε στο τρίτο δεκάλεπτο για να την διπλασιάσει στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-23 (ημίχρονο), 44-35, 66-47 (τελικό αποτέλεσμα). Η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι στην Κομοτηνή. Εκκρεμούν οι δεύτεροι αγώνες στα αλλα δύο παιχνίδια της προημιτελικής φάσης Ασπίδα Ξάνθης – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης και Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκος.