Είδε τη φιλική επικράτηση της Ξάνθης επί του Πανσερραϊκού από ψηλά ο Ραζβάν Λουτσέσκου

Με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να παρακολουθεί από… μια τεχνητή εξέδρα δίπλα στο γήπεδο, και τον Λουτσιάνο στον πάγκο τελικά η Ξάνθη επικράτησε σχετικά εύκολα και του Πανσερραϊκού στο φιλικό που διεξήχθη μεταξύ των δύο ομάδων το απόγευμα της Παρασκευής στα Πηγάδια.

Παρουσία λιγοστού κόσμου, αλλά με ωραίο θέαμα και αρκετά γκολ πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής το φιλικό παιχνίδι που είχαν συμφωνήσει οι ομάδες της Ξάνθης και του Πανσερραϊκού. Η Ξάνθη δεν ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 31ο λεπτό με το τέρμα του Κανούλα, σε μια πολύ ενδιαφέρουσα φάση, αφού μετά από κόντρα της μπάλας σε έναν… κώνο προπόνησης, ο Κανούλας βρέθηκε μπροστά σε άδεια εστία και έγραψε το 0-1.

Οι Θρακιώτες όμως αντέδρασε άμεσα και με τα γκολ των Ράνου και Τριάδη στο 38′ και 46′ αντίστοιχα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα η Ξάνθη, πίεζε ψηλά, κυνηγώντας το τρίτο γκολ που τελικά ήρθε στο 80′ και πάλι με τον Παναγιώτη Τριάδη που σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον Πανσερραϊκό να απαντά βέβαια μόλις 3 λεπτά αργότερα, και να μειώνει και πάλι τη διαφορά στο ένα γκολ, γράφοντας το 3-2 με το τέρμα του Κάκκου, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Δεμένικος, Σβάρνας, Μεχία, Καμαρά, Συλλά, Παπαγεωργίου, Χατζητερζόγλου, Ράνος, Μελισσόπουλος, Τριάδης, Ορφανίδης Π. Έπαιξαν και οι Παπαστεριανός, Τζελέπης, Κώστας και Κολλαράς.

ΠΑΝΕΡΡΑΪΚΟΣ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκας, Λάντο, Μόμπιν, Βοσκόπουλος, Γαβριηλίδης, Ιωαννίδης, Κάκκο, Κανουλας, Παπατζίκος, Σιάκκας, Τσιμίκας. Έπαιξαν και οι: Κασίμης, Τάντιτς, Κτιστόπουλος, Λατινόπουλος, Παναγιωτίδης, Πόζογλου, Τσούτσης, Γιαξής,Ταχματζίδης, Άντριτς.