Α2 Γυναικών: Όσα έγιναν στον αγώνα της Νίκης Αλεξανδρούπολης με τον ΑΓΣΙ Ιωαννίνων

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Â Η Νίκη Αλεξανδρούπολης σε εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Γυναικών αντιμετωπίσε τον Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων στο κλειστό “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”. Η ομάδα του Έβρου αν και ξεκίνησε πολύ καλά, επικρατώντας στο πρώτο σετ, τελικά ηττήθηκε με 1-3 σετ από την ομάδα των Ιωαννίνων και έτσι δεν κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να πάρει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ τα κορίτσια της Νίκης άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν με 14-10 και 20-16. Το τελικό σκορ του σετ ήταν 25-19 με τις παίκτριες του Γιώργου Τεκτονίδη, να δείχνουν πως μπορούν επιτέλους να πανηγύρισουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Αξίζει να επισημανθεί πως η φιλοξενούμενη ομάδα είχε δύο τραυματισμούς, στην προθέρμανση υπέστη διάστρεμμα η κεντρικός Μπόζιου και στα μέσα του πρώτου σετ η λίμπερο Εζινέλη έπαθε ρήξη χιαστών.

Το δεύτερο σετ δεν εξελίχθηκε καλά για τη Νίκη, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 5-8 και 10-16. Τα Ιωάννινα πήραν το σετ με 18-25, δείχνοντας να μην έχουν επηρρεαστεί από τους τραυματισμούς βασικών παίκτριών της. Το τρίτο σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τις γηπεδούχες να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη κυριώς σε σερβίς και επίθεση, κάτι που σαφέστατα βοήθησε την ομάα των Ιωαννίνων να πάρει διαφορά στο σετ 6-11, 13-18. Το 17-25 έφερε τη Νίκη πίσω στο σκορ με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ από νωρίς με 6-10 και 8-16. Προς το τέλος μείωσε τη διαφορά σε 14-17, με την ώθηση που έδωσε από τον πάγκο η επιστροφή της Ευγενίας Καλογεροπούλου μετά από πολύ καιρό στην αγωνιστική δράση, χωρίς όμως να κατορθώσει την ολοκληρωτική ανατροπή, αφού τελικά ηττήθηκε με 21-25, με δικαιολογημένα παράπονα όμως για τη διαίτησια, αφού δύο φάσεις υπερ των γηπεδούχων δώθηκαν αντίθετα, κάτι που σίγουρα έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του σετ, που έκρινε και το παίχνιδι.

Η Νίκη το Σάββατο (23/11) ταξιδεύει στα Γιάννενα, όπου θα αγωνιστεί απέναντι στον τοπικό Ηρακλή την Κυριακή (24/11) στις 4.00 το απόγευμα.

ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τεκτονίδης): Λαμπροπούλου, Καραμπαλή, Λαμπρίδου, Τζιογκίδου, Σιρδάρη, Βαρελά, Λυμπεροπούλου (λ) / Δεδούση, Καλογεροπούλου, Βενέτη, Νικολάου, Χαρισιάδου

Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Ζαρκαλής): Μαγκλάρα, Μπόζιου, Λεωνιδάκη, Μωραϊτίδου, Καραφουλίδου, Τσαβδάρη, Εζινέλη (λ) / Λάγκα, Γιώτη, Τσελίκη, Παππά, Βλότσου