Challenge Cup: Μετά την Θράκη πήγε Λισαβόνα αλλά αδίκησε τον εαυτό του κόντρα στην Μπενφίκα ο Ηρακλής

Μετά τα δύο παιχνίδια με Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ΑΕ Κομοτηνής, ο Ηρακλής έδωσε τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι αλλά αυτή τη φορά ταξίδεψε στην Πορτογαλία και αντιμετώπισε αργά το βράδυ της Τετάρτης την γνωστή μας από τα ματς με τον Εθνικό Μπενφίκα για την φάση των 32 του Challenge Cup.

Ωστόσο σε αντίθεση με την εμφάνιση στην Κομοτηνή, οι παίκτες του Ορφανού αδίκησαν τους εαυτούς τους και ηττήθηκαν με 3-0 σετ στην επιστροφή τους στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Η Μπενφίκα είχε δυνατό σημείο το σερβίς που σημείωσε 10 άσσους και κορυφαίο τον Βραζιλιάνο ακραίο Τιάγκο Ραφαέλ Ολιβέιρα που σημείωσε 19 πόντους και 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο διαγώνιος του Απόστολος Αρμενάκης με 19 πόντους ενώ η ομαδική υποδοχή του γηραιού μόλις που έφτασε το 32%. Είναι αξιοσημείωτο πως μέχρι τον 10ο πόντο και των τριών σετ ο Ηρακλής είχε μικρό προβάδισμα. Στο 2ο σετ η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 22-22 και στο 3ο σετ κράτησε προβάδισμα μεχρι το 12-9 χωρίς να καταφέρει να αντέξει στην πίεση της υποδοχής.

Για τον Ηρακλή αγωνίστηκε για λίγο ως αλλαγή ο Βασίλης Μούχλιας. Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-23) σε 72 λεπτά. Η ρεβάνς θα γίνει στη Μίκρα την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου στις 19.30 και ο Ηρακλής για να προκριθεί θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να παίξει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.