Ασταμάτητες οι Γυναίκες της Ασπίδας Ξάνθης, νίκησαν και τον Πανσερραϊκό!

Ανταπόκριση από την Ξάνθη: Νεκτάριος Αμποβιανίδης

–  Ακόμη μια νίκη πέτυχαν οι Γυναίκες της Ασπίδας Ξάνθης που πέρασαν και από τις Σέρρες με 37-49 πετυχαίνοντας το τρία στα τρία και με την ήττα της Ένωσης Καβάλας, από τον ΓΑΣ Κομοτηνή, απολαμβάνει με άνεση την πρωτιά της.

Οι παίκτριες του Νεδίμ Καρά Αχμέτ μπήκαν από την πρώτη κιόλας στιγμή αποφασισμένες να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, παίρνοντας από νωρίς κεφάλι στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 5-12 μπροστά τις Ξανθιώτισσες. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν αρκετά, όμως στα τελευταία λεπτά οι παίκτριες της Ασπίδας ξαναπήραν μπρός κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 15-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Πανσερραϊκού έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι καταφέρνοντας μάλιστα να κατεβάσουν την διαφορά με το τέλος της περιόδου στο -6(30-36), όμως τα κορίτσια της Ασπίδας στην τελευταία περίοδο έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα παίρνοντας  μια σπουδαία νίκη με 37-49 και δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα.

Πλέον οι Ξανθιώτισσες επικεντρώνονται στις γιορτές, έχοντας στο πίσω μέρος και την αναμέτρηση με τους Πάνθηρες στις 5 Ιανουαρίου στην Ξάνθη ώστε να κλείσουν τον πρώτο γύρο πρώτες και αήττητες.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Νεδίμ Καρά Αχμέτ) : Παπαϊωάννου 4, Καραλίδου Στ. 5, Παπαευαγγέλου 10, Αθαναηλίδου, Καραλή 6, Αντώνογλου 10, Σταγάκη, Σουλιώτη 12, Καραλίδσου Β. , Ποντίκα 2