Απογοήτευσε ο Πανθρακικός στην ισοπαλία με τον Γάζωρο

Ανταπόκριση από Κομοτηνή: Γιάννης Κεσόπουλος

–  Απογοητευτικός ήταν ο Πανθρακικός στο προτελευταίο φιλικό παιχνίδι που έδωσε την Πέμπτη, πριν την έναρξη του πρωταθήματος, αντιμετωπίζοντας στην έδρα του τον Εθνικό Γαζώρου που συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Football League.

Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στους ποδοσφαιριστές των ομάδων να αγωνιστούν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους. Στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η θερμοκρασία έφτασε τους 35 βαθμούς με τους παίχτες να επισκέπτονται συχνά τους πάγκους για να προμηθευτούν νερό και να αναπληρώσουν τα χαμένα υγρά. Αυτός ήταν και ο λόγος που το ματς ξεκίνησε σχεδόν με ημίωρη καθυστέρηση.

Χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους του αγώνα ότι δεν δημιουργήθηκε καμία ευκαιρία και από τις δυο μεριές κάτι που έφερε απογοήτευση στους περίπου 500 φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Κομοτηνής.

Στην επανάληψη, που έγιναν και αρκετές αλλαγές από τους προπονητές, ο αγώνας ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Γαιδαρτζή να εκμεταλλεύεται λάθος γύρισμα του Εμπό και με κοντινό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σέρεμετ δίνοντας έτσι προβάδισμα στην ομάδα του.

Oι πολλές αλλαγές κατά την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ένα από τα στοιχεία που δεν επέτρεψαν τον Πανθρακικό να βρει ρυθμό. Στο 84ο λεπτό ο Μαμούτ έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο βραζιλιάνος Ίγκορ με γυριστό σουτ έκανε το 1-1. Με την ομάσα του Πανθρακικού αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρο και ο υπό δοκιμή παίκτης Ανδριόπουλος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Σέρεμετ, Σκλιοπίδης, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Μακρυδημήτρης, Καθάριος, Τριανταφύλλου, Μπαικαρά, Χασομέρης, Ανδριόπουλος –δοκιμή (37’ Τζάνης), Ζεκίνια. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Αθανασιάδης, Εμπόου, Παπαγεωργίου, Πόποβιτς, Ντιόγκο, Ίγκορ, Μαμούτ, Ζδράβος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Μέλκας, Νύρλος, Κουκόλης, Μουσικάκης, Μερεσιώτης, Παπαδόπουλος, Δέντσας, Γαιδαρτζής, Ναστέφσκι, Ντούριτς, Σκέρνιατς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Παπαθανασίου, Μεταλλίδης, Χατζηδημητρίου, Κωφοκότσιος, Κωνσταντινίδης, Σουκάντος, Νέδος, Παπαβασιλείου και Μέντης.