Αδικη ήττα για Πανθρακικό στις καθυστερήσεις

Ο Πανθρακικός για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έχασε τις ευκαιρίες και μετά από ένα μοιρασμένο παιχνίδι στην Τρίπολη ηττήθηκε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στις καθυστερήσεις, ύστερα από γκολ του Ράγιος.

Εμπλεξε έτσι σε περιπέτειες, αφού οι 26 βαθμοί που έχει συγκεντρώσει τον διατηρούν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού και επομένως αποκτούν ξεχωριστή σημασία τα επόμενα παιχνίδια, αρχής γενομένης από το Ελ Θράκικο με την Ξάνθη την καθαρά Δευτέρα.

Γεμάτη συγκινήσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση του Αστέρα Τρίπολης με τον Πανθρακικό στην Αρκαδία. Πριν τη έναρξη του αγώνα ο Αντώνης Λαδάκης τιμήθηκε από τους Αρκάδες και δήλωσε πως πάντα έχει ξεχωριστεί θέση στην καρδιά του η ομάδα της Πελοποννήσου. Ο Πανρακικός έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και έχασε σωρεία κλασικών ευκαιριών και έχοντας εξαιρετική παρουσία στην άμυνα, όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε το βαθμό της ισοπαλίας. Παρόλα αυτά, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ράγιος με σουτ έξω από την περιοχή έδωσε τη νίκη στον Αστέρα που τη διατήρησε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το ξεκίνημα, ήταν εντυπωσιακό για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη που είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 7′ ο Μίνγκας απέναντι στον Φούλοπ έστειλε την μπάλα πάνω στον Ούγγρο γκολκίπερ χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία. . Τα πρώτα 45′ λεπτά τον έφερναν απόλυτα κυρίαρχο, κόντρα σε μια ομάδα πολύ δύσκολη. Το γεγονός πως ήταν σε κακή μέρα, το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πάτησε πολλές φορές, με αξιώσεις τα καρέ του Φούλοπ. Στο πρώτο μέρος, το γκολ δεν ήρθε και το 0-0, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, έμοιαζε να μην είναι και τόσο… δίκαιο.

Στην επανάληψη ο Σάκης Τσιώλης έκανε δύο αλλαγές οι οποίες έδωσαν τον έλεγχο στην ομάδα της Τρίπολης. Παρόλα αυτά, δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες προς το αντίπαλο τέρμα. Η λύτρωση ήρθε όταν ο Ράγιος μετά από απόκρουση του Κουτσόπουλου έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Πιπίνης, Φορμίκα, Αλβάρες, Σέτι (46′ Ράγιος), Φραγκουλάκης (69′ Καλαντζής), Ναβάρο, Κοντοές (46′ Κάφα), Λέντσε.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Σερφά, Ντιόγκο (86′ Μελίσσης), Λαδάκης (81′ Κοντογουλίδης), Μουνάφο, Τζάνης, Μίνγκας, Λουσέρο (74′ Σκλιοπίδης), Μακρυδημήτρης.