Α2 Ανδρών: Όσα έγιναν στον αγώνα ΓΕΑ – Ζαφειράκης Νάουσας

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Ζαχαρίας Μπαλτζής

– Σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε η ΓΕΑ απέναντι στον Ζαφειράκη με 3-0 σετ στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ειδικότερα η Εβρίτικη ομάδα ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 10-6, ενώ στη συνέχεια αύξησε κι άλλο τη διαφορά κόντρα στην ομάδα από τη Νάουσα, 18-9, φτάνοντας εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Αμαριανάκη και Ζλατιλίδη. Το δεύτερο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη καθώς οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους και βρέθηκαν να προηγούνται της ΓΕ Αλεξανδρούπολης με 7-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, βρέθηκαν μπροστά με 19-17, καταφέρνοντας τελικά να κερδίσουν το σετ στις λεπτομέρειες με 26-24, έχοντας ως όπλο τα καλά χτυπήματα από τη θέση του σερβίς.

Στο τρίτο υπήρξε επίσης ντέρμπυ μεταξύ των δύο ομάδων, μιας και από την αρχή συμβάδιζαν μέχρι τα μέσα του σετ συμβάδιζαν στο σκορ, 7-7 και 14-14. Έπειτα οι παίκτες του Ζαφειράκη πίεσαν σε υποδοχή και μπλοκ, φέρνοντας το σετ στο 20-24, σε εκείνο το σημείο όμως ο Καβαρατζής άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού καθώς από τη θέση σερβίς και με τα σωστά τελειώματα του στις επιθέσεις δυσκόλεψε πολύ τους αντίπαλους αθλητές, βοηθώντας έτσι την ομάδα του να φθάσει στη νίκη με 28-26. Έτσι η ΓΕΑ συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με τον Πιερικό, ενώ αντίθετα ο Ζαφειράκης Νάουσας παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 26-24, 28-26)

ΓΕΑ (Κρεούζης): Ζλατιλίδης, Τασάκος, Καβαρατζής, Δαλδαβερένης, Αμαριανάκης, Μπουφίδης, Αρχοντούδης (λ) / Κεσκίνης, Κωνσταντινίδης (λ), Φιλιππίδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Αποστόλου, Μάγγος, Ορδουλίδης, Τσίρης, Ανδρέου, Μάντσος, Βαρθολοναίος (λ)