Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στη νίκη του ΓΑΣ Κομοτηνή επί του Ζέφυρου

Παίζοντας καλό μπάσκετ κατα διαστήματα, ο ΓΑΣ Κομοτηνή κέρδισε τον Ζέφυρο με 74-65, παραμένοντας στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το 2015.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα του ΓΑΣ στο τελευταίο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, είχε σαν αποτέλεσμα η ομάδα της Κομοτηνής να ξεφύγει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-13. Στη δεύτερη περίοδο ο Ζέφυρος ισορόπησε γρήγορα το παιχνίδι και με ένα σερί 0-7 μείωσε το σκορ σε 24-20. Ο ΓΑΣ όμως και πάλι με αντεπίθεση και με καλή άμυνα κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και τους οκτώ πόντους, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 33-27.

Στην τρίτη περίοδο ο Ζέφυρος με καλή άμυνα κατάφερε και μείωσε δυό φορές στο καλάθι. Όμως ο ΓΑΣ κατάφερε να κλείσει την περίοδο με 50-45 και με πολύ καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση να πάρει στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου διψήφια διαφορά και να προηγηθεί με 64-50. Στη συνέχεια η ομάδα της Κομοτηνής άντεξε στην αντεπίθεση του Ζέφυρου, ο οποίος μείωσε με σερί 2-9 σε 66-59 και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-65.

Δεκάλεπτα: 24-13, 33-27 (ημίχρονο), 50-45, 74-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Εκιζόγλου

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Λεχούδης): Αθανασίου, Διαμαντίδης, Μπούντας, Λεχούδης 20 (2), Καραμπέκης 12 (1), Μαγκώνης 7, Μπεκρής 21 (3), Καλατζής 4, Πίτατζης, Στασινόπουλος 10, Χαλήλ.

ΖΕΦΥΡΟΣ (Κοντονάσιος): Φωτιάδης 2, Αλεξανδρίδης 9 (2), Κλουντζός 10 (2), Ουρκέρογλου, Γκιζέλης, Μήτσικας 16 (1), Πατίκας 8 (2), Αποστολίδης 10, Τσάμογλου, Μυστηλιάδης 10 (1), Λιούνης.