Γ’ Εθνική: ΔΕΚΑ με τόνο και τέταρτη σερί νίκη για τον Λεύκιππο που ονειρεύεται και κοιτά προς την κορυφή!

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε o Λεύκιππος στο Αμοιρίδειο επί της ακαδημίας  Δέκα με 75-66.

Ο Λεύκιππος μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 20-11 στο 10′  και έκλεισε το ημίχρονο με παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο +15 με 37-22 καθαρίζοντας το παιχνίδι.

Η εξέλιξη όμως δεν ήταν το ίδιο εύκολη στο δεύτερο ημίχρονο αφού η Δεκα μέιωσε σε 54-42 στο 30′ και με ευστοχία στα τρίποντα έχοντας συνολικά 12 μείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες όμως του Παναγιώτη Αμοιρίδη είχαν τις απαντήσεις στις κρίσιμες στιγμές κι έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους και πάνε για το 5/5 στα Μουδανιά με την ουραγό τοπική ομάδα ώστε να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο τους πρωτοπόρους Ευκαρπία και  Πολύγυρο.

Πρώτος σκορερ ο Χρήστου με 19 πόντους, ο Κουμπάνης με 16 και ο Σταμπουλής με 11, ενώ για την Δεκα οι Πρωτούλης 15 και Παπασάβογλου, Κοιμτζόγλου με 14.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-22, 54-42, 75-66

Διαιτητές: Καλέσης – Χρυσάφης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 16, Νταβουλτζόπουλος 8, Δώδος 3, Στεργίου 7 (1), Κυφωνίδης, Δάτσης, Παλλάκης 2, Σταμπουλής 11 (2), Κάλφας, Στασινόπουλος 6, Χρήστου 19 (2), Σταματέλος 3.

ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Βενετίδης , Φυλάκης, Δημητριάδης 2, Θεογιάννης , Χαρταβέλλας, Ροΐδης, Κοιμτζόγλου 14 (2), Κριτσικάς 2, Παπασάβογλου 14 (4), Μπάκος 7(1), Πρωτούλης 15 (1) Βογιατζής 12 (4).