Γ’ Εθνική: Μεγάλος νικητής ο Λεύκιππος στο Ξανθιώτικο ντέρμπι επικράτησε της Ασπίδας στο ντεμπούτο Αμοιρίδη

Κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο κυρίως στην άμυνα ο Λεύκιππος στο ντεμπούτο του Αμοιρίδη νίκησε την Ασπίδα στο Κλειστό Γυμναστήριο του Ευμοίρου με 51-61 και την έπιασε στην βαθμολογία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και από τις δύο ομάδες με τον Λεύκιππο να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα με ένα 14-12 ισορρόπησε απόλυτα το παιχνίδι ισοφαρίζοντας τον Λεύκιππο στο 27-27 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Στεργίου πίσω από το κέντρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Λεύκιππο ο οποίος με ένα εκπληκτικό 18-3 εκτίναξε την διαφορά στους 15 πόντους (45-30) καθαρίζοντας τον αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορα εφτασε στους 20 πόντους με τον Λεύκιππο να αναδεικνύεται ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι, το οποίο έγινε μέσα σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Πολύ καλοί οι Κουμπάνης , Σταμπουλής και Χρήστου με 10 πόντους για τον Λεύκιππο ενώ από την Ασπίδα 12 είχε ο Μανδαλάκης και 11 ο Παπαδάκης.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 27-27, 30-45, 51-61

Διαιτητές: Τσαρδούλιας – Καντερές

ΑΣΠΙΔΑ (Στεφανίδης):  Άνθης 2, Παπαδάκης 11, Αναστασιάδης 3(1), Παπαδόπουλος 3(1), Πενλίδης , Καραμανώλης 6(1), Θεοδωρίδης, Κουτσογιάννης, Μανδαλάκης 12(1), Τσέλλος 8(2), Κασούρας 6, Μασμανίδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10(1), Νταβουλτζόπουλος 3, Δώδος , Στεργίου 7(1), Κυφωνίδης, Δάτσης 3(1), Χρήστου 10(2), Σταμπουλής 10(2), Παλλάκης 7, Στασινόπουλος 4, Κάλφας, Σταματέλος 7(1).