Με βασικό τον Γαβριηλίδη προκρίθηκε στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας η Εθνική Ενόπλων Δυνάμεων

Η Εθνική ομάδα των Ενόπλων Δυνάμεων στην οποία βασικό στέλεχος είναι ο πρώην παίκτης του Πανθρακικού και νυν της Καβάλας Βασίλης Γαβριηλίδης προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου CISM, που θα διεξαχθεί στην Κίνα τον Οκτώβριο του 2019.

Μετά τη νίκη επί της Ολλανδίας (2-0) στην πρεμιέρα του ομίλου του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επιβλήθηκε την Τετάρτη (5/12) και της Γερμανίας, 2-1 και κατέλαβε την πρώτη θέση.

Μόλις στο 1ο λεπτό η ελληνική ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Βέργος σούταρε από την περιοχή, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια.

Στο 34΄ ο Τσουκάνης σέντραρε από αριστερά και ο Μπουλούλης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και ταυτόχρονα το δρόμο προς τη νίκη και την πρώτη θέση.

Η Εθνική ομάδα διπλασίασε στο 72΄, όταν ο Ντουρμισάι έφυγε στην αντεπίθεση και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα σημείωσε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του ελληνικής καταγωγής, Νούτσου.

Ο Βασίλης Γαβριηλίδης χρησιμοποιήθηκε ως βασικός και αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.