2.500 δρομείς στον Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο της Ξάνθης! Θεοδωρακάκος και Καραγεωργάκη οι νικητές!!!

Με επιτυχία διεξήχθη το πρωί στην Ξάνθη για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά ο Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος, ο οποίος συγκέντρωσε μεγαλύτερη συμμετοχή από κάθε άλλη φορά, αφού υπολογίζεται ότι έλαβαν μέρος περίπου 2.500 δρομείς και λάτρεις του δρομικού κινήματος.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, την πρώτη θέση στους άνδρες κατέκτησε το μεγάλο φαβορί, ο Δημήρης Θεοδωρακάκος που τερμάτισε σε 1 ώρα, 9 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα ενώ στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βασιλική Καραγεωργάκη με χρονο 1 ώρα, 25 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα.

Μεγαλύτερη σημασια από τη νίκη είχε ωστόσο η συμμετοχή. Η διοργάνωση όπως και τα προηγούμενα χρόνια ήταν άριστη, με τους Xanthi Runners, τον ΑΠΟΦΚΑ και τον Διομήδη σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς αλλά και τους πολλούς εθελοντές να αφήνουν ικανοποιημένους τους συμμετέχοντες που ήρθαν από πολλά διαφορετικά μέρη, κυρίως της Βόρειας Ελλάδας.

Σε επόμενες αναρτήσεις αναλυτικά αποτελέσματα. Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ που ανήρτησε στη σελίδα της στο facebook η xanthi-sport.