Volley League: Έχασε μεγάλη ευκαιρία στις λεπτομέρειες και το διπλό στο τάι μπρέικ η μαχητική Κομοτηνή από την Κηφισιά

Δεν κατάφερε να πετυχει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα η ΑΕ Κομοτηνής καθώς παρά την μεγάλη της προσπάθεια έφτασε κοντά στην πήγή αλλα ηττήθηκε στο τάι μπρεικ από την Κηφισιά με 3-2 και έμεινε χαμηλά στην βαθμολογία στην εξ αναβολής 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Η ομάδα της Κηφισιάς που πήρε την πρωτη της νίκη στο πρωτάθλημα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ αλλά η μαχητική Κομοτηνή οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αν και θα μπορούσε και την νικη, αφού πάλεψε και ηταν μπροστά και στο δυο χαμένα σετ με εξάιρεση το τάι μπρεικ, όπου τα μπλοκ του Ρεκ και επιθέσεις των Λάανε, Χαντ οδήγησαν την Κηφισιά στη νίκη με 3-2 σετ.

Συγκεκριμενα η Κομοτηνή στο 1ο σετ προηγήθηκε 18-21, 20-22 και είχε σετ μπολ 23-24 και στο 3ο σετ 17-18 και 19-20, αλλά και τα δύο σετ τα πήρε η Κηφισιά. Το 1ο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό με μεταβολές στο σκορ, την Κομοτηνή να ξεφεύγει δύο φορές αλλά την Κηφισιά να το κατακτά. Μετά από τις πρώτες μονομαχίες το σερβίς του Νουράνγκουα έκανε σερί 3-0 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Θράκης με 12-15. Ο Νουράνγκουα έχασε το σερβίς, η Κηφισιά αντεπιτέθηκε και με τον Χαντ και τον Ρουμελιωτάκη έκανε σερί 4-0 αντακτώντας προβάδισμα 16-15. Οι Χριστόφας, Ανέστης Δαλακούρας ανέλαβαν δράση και απάντησαν με δικό τους σερί 4-0. Η Κομοτηνή προσπέρασε 19-16 και 20-17 αλλά και πάλι η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο να μπει στον αγώνα. Ο Χαντ με τον Λάανε μείωσαν 20-22, ο Νουράνγκουα έφερε την Κομοτηνή στο 24-23 αλλά η επίθεση από τον Ρουμελιωτάκη, το λάθος της Κομοτηνής και το μπλοκ του Ρεκ έδωσαν το σετ στην Κηφισιά με 26-24.

Στο 2ο σετ η κατάσταση ήταν πιο ξεκάθαρη. Το σερβίς του Μπερτασόνι, η επίθεση του Ανέστη Δαλακούρα και η κακή υποδοχή των γηπεδούχων έφεραν την Κομοτηνή μπροστά με 10-5. Η διαφορά διατηρήθηκε με τις δυο ομαδες κοντά στο σκορ και το σετ έκλεισε 23-25 με την επίθεση του Νουράνγκουα για το 1-1 σετ.

Ο φορμαρισμένος Ρεκ με το σερβίς του έβαλε δυνατά την Κηφισιά με 4-0 αλλά η Κομοτηνή δεν το έβαλε κάτω. Αργά και σταθερά μείωσε τη διαφορά ενώ στο 17-15 με τον Καβαρατζή και τον Χριστόφα έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε πρώτη φορά στο σετ με 17-18. Η Κομοτηνή κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 19-20 καθώς η Κηφισιά ισοφάρισε με τον Ρεκ 20-20. Το λάθος του Νουράνγκουα και το μπλοκ του Ρεκ έκανε σερί 3-0 και το προβάδισμα 22-20. Η Κομοτηνή έχασε σερβίς με τον Μπερτασόνι για το 24-22, ο Νουράνγκουα μείωσε 24-23 αλλά έχασε το σερβίς και τελείωσε το σετ 25-23 για την Κηφισιά.

Στο 4ο σετ η Κομοτηνή με πρωταγωνιστή το Νουράνγκουα προηγήθηκε 7-3 και κράτησε σε όλο το σετ το προβάδισμα οδηγώντας τον αγώνα σε τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ η επίθεση και ο άσσος του Ρεκ έβαλαν την Κηφισιάν μπροστά 2-0 και η διαφορά μεγάλωσε 8-5 με κόντρα επίθεση του Χαντ και επίθεση του Λάανε για το 9-5. Ο αγώνας έκλεισε 15-10 με επιθέσεις του Χαντ.

Πολύ καλός για την ΑΕΚ ο Ανέστης Δαλακούρας με 18 πόντους, ο Νουράνγκουα με 17 και ο Χριστόφας με 12 πόντους.

Τα σετ: 3-2 (26-24, 23-25, 25-23, 19-25, 15-10) σε 121΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1π. (1/2επ.), Ρουμελιωτάκης 14 (13/29, 1 άσσος, 59% υπ., 26% αρ.), Ρεκ 14 (8/11, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χαντ 31 (28/57, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λάανε 8 (6/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 63% υπ., 30% αρ.), Ρενάτο 8 (6/11, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. – 65% υπ., 27% αρ.), Κάπελας, Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης (λ).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 3 (1/5, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπερτασόνι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρενάν 14 (9/13, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αν.Δαλακούρας 18 (17/36, 1 μπλοκ, 41%υπ., 24% αρ.), Νουράνγκουα 17 (14/27, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Χριστόφας 12 (9/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Αρχοντούδης (λ. – 29% υπ., 11% αρ.), Παπαδάκος, Καβαρατζής 7 (4/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 56% αρ.), Ανδρεάδης.