Volley League: Διδακτική ήττα της ΑΕ Κομοτηνής από τον ανώτερο Παναθηναϊκό στην Κυψέλη

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα η έκπληξή του, που ακούει στο όνομα ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε ήττα χωρίς να κερδίσει σετ. Ο Παναθηναϊκός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και κατάφερε να κάμψει σε λιγότερο από μιάμισι ώρα την αντίσταση των Κομοτηναίων με 3-0 σετ, στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» έφτασαν τους 5 βαθμούς στη βαθμολογία και προσπέρασαν τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι οφείλουν να ανασυνταχθούν και να μάθουν από τα λάθη τους στην αναμέτρηση αυτή, ενόψει των δύο κρίσιμων αγώνων με την Κηφισιά τη μεθεπόμενη Τετάρτη και τον Ηρακλή σε λιγότερο από δύο εβδομάδες στην Κομοτηνή (μεσολαβεί το πρώτο ρεπό της ΑΕΚ την προσεχή αγωνιστική).

Οι παίκτες του Ηλία Κρεούζη αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή, ενώ δεν λειτούργησε ιδιαίτερα και το μπλοκ. Κατάφεραν να γίνουν ανταγωνιστικοί μόνο στο 3ο σετ όταν και προηγήθηκαν 18-16 αλλά δεν άντεξαν την πίεση και κάνοντας πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια, έφυγαν με κατεβασμένο το κεφάλι αλλά έχοντας διδαχθεί πολλά από αυτόν τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό που δεν ήθελε να επιβαρύνει επιθετικά τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο που αναλώθηκαν περισσότερο στην παραγωγή υποδοχής. Οι Πανταλέων, Γιορντάνοφ έπαιζαν χωρίς αντίπαλο και έδωσαν προβάδισμα 12-8. Το σερβίς του Ανδρεόπουλου και αργότερα του Γιάκομπσεν χάλασαν την υποδοχή της Κομοτηνής που βγήκε εκτός ρυθμού. Η διαφορά εκτινάχθηκε στο 20-13 και με την επίθεση του Ράπτη και το σετ έκλεισε με την επίθεση του Πελεκούδα και το λάθος του Νουράνγκουα.

Οι Ράπτης, Ανδρεόπουλος με μπλοκ και επίθεση έδωσαν προβάδισμα 6-3 στο 2ο σετ ενώ με διαδοχικά λάθη της ΑΕ Κομοτηνής ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 για το 10-3. Η διαφορά του +7 διατηρήθηκε σε όλο το σετ και χωρίς αντίδραση από τους φιλοξενούμενους, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το σετ με το χαμένο σερβίς του Ρενάν.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Πελεκούδα ήταν η αφορμή για να οικοδομηθεί σερί 3-0 για το 9-6 του Παναθηναϊκού. Με δύο μπλοκ από Ρενάν, Δαλακούρα και μία επίθεση του τελευταίου η Κομοτηνή έκανε συνολικό σερί 4-0 και προσπέρασε 10-9. Με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Ράπτη η ΑΕΚ ξέφυγε 18-16 και έγινε απειλητική.

Με τρεις πόντους του Πανταλέοντα (δύο μπλοκ και μία επίθεση) και μία επίθεση από τον Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 20-18. Με το χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ μείωσε η ΑΕ Κομοτηνής στο 22-21 αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος να πάρει τον αγώνα και με δύο επιθέσεις του Πελεκούδα και ένα λάθος του Δαλακούρα τελείωσε το σετ 25-21 και νίκησε τον αγώνα 3-0 σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κομοτηνής προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν ο Βασιλειάδης και ο Εβρίτης Μιχάλης Κουτσούλας, που χρειάστηκε σε μια περίπτωση να ελέγξει το τηλεοπτικό ριπλέι για να διορθώσει απόφαση του πρώτου διαιτητή που αρχικά είχε δώσει άουτ σε σερβίς του Παναθηναϊκού αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν άσσος.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 11 (11/25 επ.), Ανδρεόπουλος 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Πανταλέων 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 36% άριστες), Πελεκούδας 13 (9/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. – 36% άριστες).

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 1 (1/7 επ., 33% υπ. – 22% άριστες), Μπερτασόνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ρενάν 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Μουράνγκουα 8 (8/28 επ.), Χριστόφας 4 (4/8 επ.) / Αρχοντούδης (λ, 43% υπ. – 25% άριστες), Μπανιώτης (λ), Ανδρεάδης, Καβαρατζής 3 (3/5).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ THRAKISPORTS ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ