LIVE από την Λιβαδειά για την Super League: Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 1-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Λεβαδειακός – Ξάνθη για την 7η αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγώνα Λεβαδειακός – Ξάνθη για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ωρα 17:38 Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 18:15 και με αυτόν ξεκινά χρονικά το σημερινό πρόγραμμα που θα συνεχιστεί στις 19:00 με τον αγώνα Αρη – ΠΑΟΚ και στις 20:30 με το ΟΦΗ – Ολυμπιακός.

Ωρα 17:42 Χθες είχαμε τέσσερα ματς και μετά από αυτά η Ξάνθη έπεσε στη 8η θέση έχοντας 9 βαθμούς με δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ ο Λεβαδειακός παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη έχοντας μόλις μία νίκη σε έξι παιχνίδια και τρεις βαθμούς.

Ωρα 17:45 Γίνεται αντιληπτό ότι για τους βαθμούς καίγεται περισσότερο η γηπεδούχος ομάδα, αλλά σε ενδεχόμενη νίκη η Ξάνθη θα δείξει ότι ξεμπερδεύει από νωρίς για τα καλά με το ιδιαίτερα επικίνδυνο φέτος ζήτημα του υποβιβασμού, από την στιγμή που πέφτουν σίγουρα τρεις και ενδεχομένως τέσσερις ομάδες.

Ωρα 17:51 Στην έξοδό της στη Λιβαδειά η Ξάνθη δεν έχει πάντως σύμμαχο την προϊστορία. Ενώ στο γενικό σύνολο των αγώνων της με τον Λεβαδειακό η Ξάνθη έχει με διαφορά το κεφάλι (17 νίκες έναντι 8), στη Βοιωτία οι «πράσινοι» έχουν τις διπλάσιες νίκες από τους Θρακιώτες. Για την ακρίβεια η ομάδα του Λεβαδειακού έχει κερδίσει 8 φορές, ενώ οι Θρακιώτες έχουν φύγει από τη Βοιωτία με το «διπλό» τις 4 από τις 16 φορές που κατέβηκαν. Τα υπόλοιπα 4 παιχνίδια να έχουν λήξει ισόπαλα.

Ωρα 17:55 Πιο συχνά σκορ στις μεταξύ των δύο ομάδων αναμετρήσεις είναι το 0-2 (ή 2-0) και το 2-1 (ή 1-2) που έχουν παρατηρηθεί από τέσσερις φορές το καθένα στα 16 παιχνίδια. Μεγαλύτερη νίκη της Ξάνθης το 1-4 του 2012-2013, ενώ του Λεβαδειακού το 2-1 (2007-2008, 2009-2010). Αναλυτικά η προϊστορία των αγώνων Λεβαδειακού – Ξάνθης με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 17:59 Οι δυο ομάδες έχουν αναμετρηθεί μήνα Οκτώβριο άλλες δύο φορές και μάλιστα σε δύο σερί χρονιές, το 2007 και το 2008. Την πρώτη φορά οι Βοιωτοί κέρδισαν με 2-1 και τη δεύτερη οι δύο ομάδες έμειναν στο λευκό 0-0. Πρώτος σκόρερ της Ξάνθης στα παιχνίδια με τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία είναι ο Λέιτε Μαρσελίνιο ενώ για τους Βοιωτούς ο Ροτζέριο Μάρτινς.

Ωρα 18:03
Πάμε σε ενδεκάδες. Η Ξάνθη ξεκινά με τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα, τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Κασάδο και Σιλά στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ντε Λούκας, Κοβάσεβιτς στον άξονα, τους Κίκε, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Γέντρικεκ «φουνταριστό», σε ένα κλασικό 4-2-3-1.

Ωρα 18:07 Οι γηπεδούχοι θα ξεκινήσουν με τον Επασί κάτω από τα γκολπόστ, τους Τσαμπούρη, Ζησόπουλο, Φαβάρο, Παντελιάδη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Ομο, Μητρόπουλο στον άξονα, τους Σαβαντογκό, Σουμπίνιο, Γιακουμάκη μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Ιωαννίδη στην κορυφή της επίθεσης. Σε πρώτη ανάγνωση η διάταξή του Λεβαδειακού θα είναι επίσης 4-2-3-1.

Ωρα 18:11 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Βρέσκας (Πιερίας) με βοηθούς τους Κωνστάντιο (Εύβοιας) και Ψαρρή (Ζακύνθου), ενώ τέταρτος διαιτητής έχει οριστεί ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

Ωρα 18:14 Τωρα η είσοδος των δυο ομάδων. Πάμε σε μετάδοση αγώνα

1′ Εναρξη του αγώνα

4′ Πρώτη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, σουτ του Γιακουμάκη, αρκετά καλό και λίγο έξω.

8′ Κίτρινη ο Μητρόπουλος για τους γηπεδούχους, πρώτη κάρτα από το τσεπάκι του διαιτητή

10′ Πρώτη ευκαιρία για Ξάνθη, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζουρίσκοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ

15′ Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο τέταρτο με την Ξάνθη να δείχνει ότι πατά πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία λεπτα

21′ Ο Κασάδο θέλησε να βρει κάθετα τον Σιλά, αλλά οι Τσαμπούρης, Ζησόπουλος κάλυψαν σωστά στον χώρο

25΄ O Σουμπίνιο βρήκε εξαιρετικά κάθετα τον Σαβαντογκό, ο οποίος πλάσαρε άουτ απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, αλλά υποδείχθηκε και οφσάιντ

29′
Υποψία ευκαιρίας για Λεβαδειακό με σουτ του Σουμπίνιο, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Η μπάλα στρώθηκε στον Σαβαντογκό που σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Μπαξεβανίδης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ

37′ Δοκάρι για τον Λεβαδειακό! Μετά την εκτέλεση κόρνερ είχαμε κεφαλιά του Ιωαννίδη, η μπάλα έσκασε και αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς

40′ Πλέον στο τελευταίο τέτααρτο κυριαρχεί ο Λεβαδειακός στον αγωβνιστικό χώρο αλλά το 0-0 παραμένει

45′ Γκοοοοοοοοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Σκόρερ ο Μπαξεβανίδης. O Μπρίτο έκανε τη σέντρα, ο Γέντρισεκ «έστρωσε» την μπάλα στον Μπαξεβανίδη που ήταν σε θέση φορ και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ . Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 0-1

45+1′ Τέλος πρώτου 45λεπτου. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 0-1

Ωρα 19:04 Αυτήν την ώρα ξεκινά και το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα σε Αρη και ΠΑΟΚ

Ωρα 19:09 Ξεκίνημα με γκολ στο Κλεάνθης Βικελίδης για τον Άρη που προηγείται στο σκορ με 1-0 με το καλημέρα

Ωρα 19:13 Υπενθυμίζεται ότι με 1-0 προηγείται στη Λιβαδεια και η Ξάνθη με ένα γκολ κόντρα στη ροή στο τέλος του α’ μέρους

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές για τις δυο ομάδες

50′ Νέο δοκάρι για τον Λεβαδειακό, σε σέντρα-σουτ του Iωαννίδη από πλάγια θέση

52′ Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Κάστρο στη θέση του Κίκε.

56′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, καθώς ο Γιακουμάκης σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς ήταν σε καλή θέση και έδιωξε με γροθιές

57′ Νέα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό, κεφαλιά του Ομο, η μπάλα πέρασε άουτ

62′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Μαρκόβσκι στη θέση του Φαβάρο

65′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, η μπάλα πέρασε άουτ

68′ Ευκαιρία για την Ξάνθη. Κεφαλιά του Κάστρο, μπλόκαρε ο Επασί

70′ Γκοοοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Σκόρερ ο Γέντρισεκ με πέναλτι. ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Το πέναλτι σε ανατροπή του Κάστρο από τον Ομο, μετά από βολέ του Ζίβκοβιτς. Μάλιστα ο Ομο δεχθηκε και κίτρινη κάρτα. Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 0-2

72′ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Καθάριος στη θέση του Ιωαννίδη

73′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μελισσόπουλος στη θέση του Μπρίτο.

75′ Ισοφαρίζει ο ΠΑΟΚ στο Κλεάνθιη Βικελίδης τον Αρη, 1-1 το σκορ εκει

79′ Νέα καλή στιγμήγια τον Λεβαδειακό, που απέκρουσε το κοντικό πλασέ του Καθάριου

82′ Κίτρινη στον Ζησόπουλο

85′ Ο Αλμέιδα στη θέση του Τσουρίσκοβιτς. Και ο Στανόγεβιτς στη θέση του Παντελιάδη

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Σουμπίνιο σκοράρει με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 1-2

90+2′ Κίτρινη ο Κάστρο και ενω μένουν άλλα δυο λεπτα

90+5′ Τέλος του αγώνα.
Μεγάλο εκτός έδρας τρίποντο για την Ξάνθη που δείχνει από νωρίς να ξεμπερδεύει με την υπόθεση παραμονή και κρυφοκοιτά τα πιο ψηλά στρώματα. Τελικό αποτέλεσμα: Λεβαδειακός – ΑΟ Ξάνθη 1-2