LIVE από την Κομοτηνή για την Volley League: ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης 2-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS τη μετάδοση του αγώνα ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League. Ο Κώστας Βαργεμιρτζίδης είναι στο κλειστό του 2ου Λυκείου Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε να ενημερωθείτε για την εξέλιξη στο παιχνίδι ΑΕ Κομοτηνής Κομοτηνής – ΠΑΟΚ για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League, το οποίο μετά από πολλές περιπέτειες και αναβολή μιας αγωνιστική αρχίζει!!!

Ωρα 17:36 Για την ακρίβεια έχει ήδη ξεκινήσει, αφού από τις 5.00 ξεκίνησε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή και την Κηφισιά και ήδη ο γηραιός έχει κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-14 και βαδίζει ολοταχώς και για την κατάκτηση του δεύτερου.

Ωρα 17:39 Στις 6.00 στο Βραχάτι στην Κόρινθο θα ξεκινήσει και η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παμβοχαϊκό και τον Φοίνικα Σύρου και στις 7.00 αρχίζει το δικό μας παιχνίδι στο κλειστό του 2ου Λυκείου Κομοτηνής

Ωρα 17:43 Υπενθυμίζεται ότι το πρωτάθλημα ξεκινά από την 2η αγωνιστική αφού η 1η που είχε προγραμματιστεί την περασμένη εβδομάδα αναβλήθηκε και θα διεξαχθεί στις 21 Νοεμβρίου.

Ωρα 17:46 Υπενθυμίζεται ακόμα ότι το πρωτάθλημα ξεκινά με μόλις 10 ομάδες από 12 που είχε αρχικά, αφού ο Εθνικός Πειραιά αποσύρθηκε το καλοκαίρι και δεν αντικαταστάθηκε ενώ το ίδιο έγινε και με τον Ηρακλή Χαλκίδας την περασμένη εβδομάδα.

Ωρα 17:49 Μάλιστα στην πρεμιέρα ο Ηρακλ΄ςη Χαλκίδας θα αντιμετωπιζε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στις 7.00, δηλαδή με κοινή ώρα έναρξης με το ματς της ΑΕ Κομοτηνής με τον ΠΑΟΚ.

Ωρα 17:54 Στην Μίκρα ο Ηρακλής κάνει το 2-0 απέναντι στην Κηφισιά, εξασφαλίζει τον πρώτο βαθμό της χρονιάς και έχει βάλει τις βάσεις για την πρώτη νίκη.

Ωρα 17:58 Μένει μια ώρα για την έναρξη του ματς, πάμε να δούμε μερικά στοιχεία για να μπούμε στο κλίμα, αρχής γενομένης από την ΑΕ Κομοτηνής που ανέβηκε πέρυσι ως πρωταθλήτρια του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών, επικρατώντας στο φάιναλ φορ που έγινε στην Αλεξανδρούπολη.

Ωρα 18:02 Οπως αναφέρθηκε και στο πρωινό θέμα του ThrakiSportS, θα πορευτεί με προπονητή τον Ηλία Κρεούζη που κάνει ντεμπούτο στη μεγάλη κατηγορία και σε μεγάλο βαθμό η ομάδα βασίζεται στον κορμό που είχε τα παλιότερα χρόνια ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, όπως τα αδέρφια Δαλακούρα και ο Νίκος Χριστόφας.

Ωρα 18:05 Πασαδόρος είναι ο Βραζιλιάνος Μπερτασόνι που έχει θητεύσει στον Ηρακλή Χαλκίδας και από τον οποίο περιμένουν πολλά στην Κομοτηνή, κεντρικός ο συμπατριώτης του Ρενάν και διαγώνιος ο Νέλσον Νουράνγκουα, ο πρώτος αθλητής από την Ρουάντα που θα λάβει μέρος ποτέ στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ωρα 18:09 Ο ΠΑΟΚ πέρυσι κατέκτησε το Κύπελλο και φέτος είναι μαζί με τον Ολυμπιακό φαβορί για το πρωτάθλημα, ενώ έρχεται στην Θράκη με φόρα από το Τσάμπιονς Λιγκ, όπου προκρίθηκε στην επόμενη φάση με δυο νίκες επί της ουγγρικής Καζνιμπάρτσικα.

Ωρα 18:13 Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι από χθες στην Κομοτηνή, προπονήθηκε στο κλειστό του 2ου Λυκείου Κομοτηνής και έκανε ξεμούδιασμα και το πρωί. Μεγαλύτερο όνομά του είναι ο Δημήτρης Τζούριτς και στο ρόστερ μετέχουν ακόμα ο… «Κομοτηναίος» Ελληνοουκρανός Γκόρτσανιουκ και ο Ορεστιαδίτης λίμπερο Δημήτρης Κωνσταντινίδης.

Ωρα 18:16 Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν για δεύτερη φορά εφέτος μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 στην Α΄φάση του Λιγκ Καπ αλλά τότε δεν αγωνιζόταν με τον δικέφαλο ο Σέρβος Όκολιτς.

Ωρα 18:20 Τις σεζόν 1997-98 και 1998-99 που η ΑΕ Κομοτηνής αγωνίστηκε στην Α1 Ανδρών νίκησε μία φορά τον ΠΑΟΚ στην έδρα της με 3-1, ενώ ο δικέφαλος νίκησε τρεις φορές. Μάλιστα ο αγώνας που έγινε στις 27 Φεβρουαρίου 1999 ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ και πήρε το 1ο σετ με 27-24 επειδή τότε εάν η μπάλα μετά από σερβίς χτυπούσε κατ΄ευθείαν στο τερέν ήταν… δίποντος άσσος! Το άσσο για τον ΠΑΟΚ που έκανε το 27-24 πέτυχε ο Αμερικανός Μάικ Ντιλ, ενώ όπως επισημαίνει η ΕΣΑΠ στην ΑΕ Κομοτηνής αγωνίζονταν ο Βαλερί Γκόρτσανιουκ, θείος του Ζένια που παίζει σήμερα στον ΠΑΟΚ.

Ωρα 18:24 Ο προπονητής του ΜΓΣ ΑΕ Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε στην ΕΣΑΠ: «Είναι μία γιορτή για τη πόλη μας. Θεωρούμε και περιμένουμε πως το γήπεδο θα είναι γεμάτΟ για να δει υψηλού επιπέδου βόλεϊ. Θα το παλέψουμε για να πάρουμε αυτό μας αναλογεί. Είμαι έτοιμοι. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ οργανωμένη ομάδα στο γήπεδο με καλό και μεθοδικό προπονητή. Με την προσθήκη του Όκολιτς γίνεται πιο δυνατός. Ξεκάθαρος στόχος για μας είναι η παραμονή μέσα από ένα πρωτάθλημα που είναι Γολγοθάς».

Ωρα 18:28 Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε: «Οι ευρωπαϊκοί αγώνες μας βοηθούν πολύ να μπούμε λίγο πιο έτοιμοι από τις άλλες ομάδες. Αυτό δε σημαίνει πως δε πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Την Κομοτηνή την γνωρίζουμε από το Λιγκ Καπ. Εχει ενθουσιώδη ομάδα και μάλιστα τώρα παίζουμε στην έδρα της και θα θέλει να δείξει το κάτι παραπάνω. Δεν υπάρχει εύκολος αγώνας στο πρωτάθλημα, ειδικά μετά τις περικοπές που έγιναν στις ομάδες. Ολοι θέλουν ένα καλό ξεκίνημα αλλά μία ομάδα πρέπει να νικήσει».

Ωρα 18:32 Λιγότερο από μισή ώρα πριν την έναρξη του ματς, στα άλλα παιχνίδια να αναφέρουμε ότι έχουμε τέλος στη Μίκρα με τον Ηρακλή να παίρνει το τρίποντο πολύ εύκολα απέναντι στην Κηφισιά με 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-17) ενώ στο Βραχάτι όπου επίσης ξεκίνησε το παιχνίδι το πρώτο σετ το κατέκτησε ο Παμβοχαϊκός επί του Φοίνικα Σύρου με 25-21.

Ωρα 18:37 Για τον αγώνα ισχύουν εννοείται τα εισιτήρια διαρκείας αλλά έχουν εκδοθεί και μεμονομένα εισιτήρια που οι ενδιαφερόμενοι μπορούν από το πρωί να προμηθεύονται από τα γραφεία της ΑΕ Κομοτηνής, απέναντι από την Λέσχη Κομοτηναίων. Οι τιμές των Μεμονωμένων Εισιτηρίων είναι 10 ευρώ το κανονικό Εισιτήριο, 5 ευρώ το μειωμένο (Φοιτητικό, Σωμάτων Ασφαλείας, Ανέργων – Απαιτείται η επίδειξη αποδεικτικών στοιχείων) και 2 ευρώ το παιδικό εισιτήριο (κάτω των 12). Όλοι απαιτούνται να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα για την προμήθεια εισιτηρίου.

Ωρα 18:42 Έχουν οριστεί δύο διεθνείς διαιτητές για να διευθύνουν την αναμέτρηση, ο Δεληκωστίδης του Συνδέσμου Θεσσαλονίκης και ο Ιωαννίδης του Συνδέσμου Θράκης. Σε περίπου 15 λεπτά η παρουσίαση και το πρώτο σερβίς ενώ ήδη ο κόσμος έχει αρχίσει να προσέρχεται στο κλειστό που αναμένεται να γεμίσει.

Ωρα 18:48 Ειπαμε νωρίτερα οτι ο Ηρακλής κέρδισε 3-0 την Κηφισιά ενώ και το Βραχάτι έχει βάλει βάσεις νίκης, πήρε και το 2ο σετ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου.

Ωρα 18:51 Θυμίζουμε ότι την Δευτέρα η πρεμιέρα ολοκληρώνεται με το ειδικής διαχέιρισης ντέρμπι αιωνίων ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Ωρα 18:57 Ξεκινά η παρουσίαση και η ΑΕ Κομοτηνής στην επιστροφή της στην Α1 ξεκινά με τους Δαλακούρας Α., Ρενάν, Σάντος, Κ. Δαλακούρας, Νέλσον, Χριστόφας, Αρχοντούδης

Ωρα 18:59 Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ εχει αρχικό σχήμα τους Γκορτσιανουκ, Μαρκεθ, Φιλιποφ, Οκολιτς, Τακουρίδης, Σαφρανοβιτς και λιμπερο τον Κωνσταντινίδη. Πάμε σε έναρξη αγώνα.

1ο σετ: 0-1 πρώτος χρόνος επίθεση, 1-1άουτ σερβίς, 1-2, 2-2, 2-3 άουτ σερβίς, 2-4 άσος για τον ΠΑΟΚ, 3-4 επίθεση Νέλσον , 4-4 τρομερό μπλόκ Χριστόφα, 5-5, 5-6, 6-6 πόντος από τον Νέλσον, 6-7, 6-8 φίλε από την Κομοτηνή, 7-8 μπλόκ από τον Α. Δαλακούρα, 7-9, 7-10 μπλόκ ΠΑΟΚ, 8-10, 8-11, 9-11, 9-12 αρκετά χαμένα σέρβις και για τις δύο ομάδες, 10-12 τριπλό μπλόκ για την Κομοτηνή, 10-13 ακόμα ένα χαμένο σέρβις, 11-13 επίθεση από τον Α. Δαλακούρα, 11-14, 12-14 επίθεση από τον Σάντος για την Κομοτηνή, 12-15, 12-16 άουτ επίθεση από τον Νέλσον, ταιμ άουτ για την Κομοτηνή, 12-17, 12-18 φιλέ από την Κομοτηνή, ταιμ άουτ για την Κομοτηνή, 13-18 λάθος από τον ΠΑΟΚ, 13-19 μπλοκ άουτ επίθεση, 14-19 επίθεση από τον Δαλακούρα Α., 15-19, ταιμ άουτ για τον Στάνκου, 15-20, 16-20 μπλόκ Νέλσον, 17-20, 17-21, 17-22 για τον ΠΑΟΚ μετά από άμυνες και φάση διαρκείας, 18-22, 19-22, 20-22 μπλόκ από τον Ρενάν, ταιμ άουτ για τον Στάνκου, με την Κομοτηνή να μειώνει, 20-23, 21-23, 22-23 μονό μπλόκ Δαλακούρας Α., 23-23 άσος από τον Ρεναν, 23-24, 23-25 μπλόκ για τον ΠΑΟΚ και τέλος σετ. ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ 0-1

2ο σετ: 0-1, 0-2, 1-2, 1-3, 2-3 επίθεση Δαλακούρα, 3-3 άσος Νέλσον, 3-5 άσος ΠΑΟΚ, 3-6, 3-7, ταιμ άουτ Κρεούζης, 4-7 πρώτος χρόνος Χριστόφας, 4-8, 4-9, 4-10 άουτ Νέλσον, 4-11, 5-11 επίθεση Δαλακούρας Α., 6-11, 7-11 άσος Χριστόφας, 7-12, 7-13, 8-13, 10-16, 11-16 συνεχόμενα χαμένα σερβίς, 11-17 επίθεση Μαρκεθ, 12-17 παράβαση Μαρκεθ, 12-18, 13-18, 14-18, ταιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ, 15-18, 16-18 άουτ επίθεση Μαρκεθ, 16-19, 17-19 πετυχημένο πλασέ από τον Δαλακούρα Α., 17-20, 18-21 επίθεση Νέλσον, 18-22 τρομερό μπλόκ Γκορτσιανουκ, ταινία άουτ για τον Κρεουζη κοντά στο σκορ προς το τέλος του σετ η Κομοτηνή, 18-22 άσος ΠΑΟΚ, 19-22 χαμένο σερβίς, 20-22, 21-22 μπλοκ άουτ Δαλακούρας Κ., 21-23 επίθεση ΠΑΟΚ, 22-23 επίθεση Νέλσον, 23-23 άουτ επίθεση Τακουρίδη η Κομοτηνή ισοφαρίζει!!, 24-23 λάθος Τερζή και η Κομοτηνή κάνει την απόλυτη ανατροπή, ταιμ άουτ για τον Στάνκου, 24-24 άουτ επίθεση ο Νέλσον, 25-24 επίθεση Δαλακούρας Α., 26-24 και η ΑΕ Κομοτηνής ισοφαρίζει και κατακτά το πρώτο της σετ στην Volley League και μάλιστα απέναντι στον ΠΑΟΚ. ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ 1-1

3o σετ: 0-1, 0-2,1-2,1-3, 2-3, 2-4, 2-5, 3-5, 3-6 μπλοκ άουτ Τζουριτς, 4-6 επίθεση Νέλσον, 5-6 παράβαση Τζουριτς, 4-7 Οκολιτς, 4-8 άουτ επίθεση Νέλσον, 6-8 έξυπνο πλασέ από τον Ρενάν, 7-8 μπλόκ η Κομοτηνή, 7-9 φιλέ η Κομοτηνή, 8-9, 8-10, 9-10, 9-11, συνεχόμενα χαμένα σερβίς, 10-11, διακοπή στον αγώνα καθώς κ Φιλίποφ έπεσε ατσάλα στο γήπεδο και δείχνει να έχει τραυματιστεί, 10-12 άουτ σερβίς, 10-13 επίθεση ΠΑΟΚ, 11-13, 11-14 ακόμα ένα χαμένο σερβίς, ταϊμ άουτ Κρεουζης, 12-14 Νέλσον, 13-14 μετά από φάση διαρκείας με μπλοκ του Σάντος, 13-15 άουτ σερβίς, 14-15 μπλοκ του Σάντος, 14-16 επίθεση Οκολιτς, 15-16, 15-17, 16-17, 16-18, 16-19, ταιμ άουτ, 17-19 μετά από φοβερές άμυνες από τον Χριστόφα, 18-19 μπλόκ για την Κομοτηνή, ταιμ άουτ Στάνκου, 18-20 έξυπνο πλασέ Τερζή, 19-20 χαμένο σερβίς, 19-21, 19-22 μπλοκ ΠΑΟΚ, 20-22 πόντος από τον Δαλακούρα, 21-22 μπλοκ του Σάντος, 21-23 επίθεση Σαφράνοβιτς, 21-24 μπλόκ Τζουριτς, 21-25 επίθεση Σαφράνοβιτς και ο ΠΑΟΚ ξαναπαίρνει το προβάδισμα. ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ 1-2

4o σετ: 1-1, 1-2 άουτ επίθεση Δαλακούρα, 2-2 επίθεση Χριστόφας, 3-2 μπλόκ Δαλακούρα, 3-3 μπλοκ άουτ Τζουριτς, 4-3 επίθεση Δαλακούρα, 4-4, 5-4 μπλόκ άουτ Δαλακούρας, 5-5, 6-5 πόντος Νέλσον, 6-6, 7-6 επίθεση Σάντος, 7-7 επίθεση Σαφράνοβιτς, 8-7 επίθεση Δαλακούρα, 8-8 μπλοκ Τζούριτς, 8-9 μπλόκ ΠΑΟΚ, 9-9, 9-10, 10-10 επίθεση Δαλακούρας, 10-11, 11-11, 11-12 επίθεση Τζουριτς, 12-12 μπλόκ Σάντος για την Κομοτηνή, 13-12 λάθος θέσεις από τον ΠΑΟΚ, 14-12 επίθεση από τον Δαλακούρα, ταιμ άουτ Στάνκου, 15-12 άουτ επίθεση, 16-12 παράβαση Τζουριτς, 16-13 επίθεση Οκολιτς, 16-14 άσος Φιλίποφ, ταιμ άουτ Κρεουζης, 17-14 επίθεση Νέλσον, 17-15, 17-16 πόντος Χιμένεθ, 17-17 επίθεση Χιμένεθ, 18-17 επίθεση Σάντος, 19-17 λάθος ΠΑΟΚ, 19-18 άουτ σερβίς, 20-18 άουτ σερβίς, 20-19 μπλόκ άουτ Τζουριτς, 21-19 Νέλσον, 21-20, 21-21 με επίθεση Σαφράνοβιτς, 22-21 πλασέ Ρενάν, 23-21 μπλόκ άουτ του Δαλακούρα, 23-22 πόντος Σαφράνοβιτς, ταιμ άουτ Κρεούζης, 24-22 λάθος Τζουριτς, 24-23 Οκολιτς, 25-23. Η Κομοτηνή κάνει το 2-2 και στέλνει τον αγώνα στο 5ο σετ. ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ 2-2

5ο σετ: 0-1 άουτ επίθεση, 0-2 λάθος Κομοτηνή, 1-2 άουτ σερβίς, 1-3 ακόμα ένα λάθος σερβίς, 2-3 επίθεση Νέλσον, 2-4 επίθεση ΠΑΟΚ, 2-5 επίθεση ΠΑΟΚ, ταιμ άουτ Κρεούζης, 2-6 επίθεση ΠΑΟΚ, 2-7 μπλόκ Μαρκεθ, 3-7 άουτ επίθεση, 3-8, 4-8 επίθεση Δαλακούρα, 4-9 άουτ σερβίς, 5-9 επίθεση Δαλακούρα, 6-9 μπλόκ Σάντος, ταιμ άουτ Στάνκου, 7-9 μπλόκ άουτ Δαλακούρα, 7-10 μπλόκ ΠΑΟΚ, 7-11 επίθεση Σαφράνοβιτς, 7-12 μπλόκ ΠΑΟΚ, 8-12 λάθος σερβίς, 8-13 επίθεση Τζουριτς, 9-13 λάθος ΠΑΟΚ, 9-14 επίθεση Οκολιτς, 9-15 επίθεση Οκολιτς. Τελικό αποτέλεσμα ΑΕ Κομοτηνής – ΠΑΟΚ 2-3

Ο ΠΑΟΚ παίρνει την νίκη με την ομάδα της Κομοτηνής να παίρνει ένα σπουδαίο βαθμό.