LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – Λάρισα 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε σε απευθείας μετάδοση από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – Λάρισα με τον οποίο ολοκληρώνεται η 6η αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στην αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΟ Ξάνθη και την Λάρισα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Ωρα 18:10 Οι δυο ομάδες συνθέτουν ένα από τα πιο παραδοσιακά επαρχιακά ντέρμπι και ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα με 6 βαθμούς μετά τους πέντε πρώτους αγώνες.

Ωρα 18:14 Η ΑΕΛ ήταν και η πρώτη αντίπαλος που αντιμετώπισε ποτέ η Ξάνθη σε επίπεδο Α’ Εθνικής για την 1η αγωνιστική της σεζόν 1989-1990.

Ωρα 18:18 Από τότε ωστόσο μπορεί να πέρασαν σχεδόν 30 σεζόν αλλά μόνο τις μισές τέθηκαν αντιμέτωπες οι δυο ομάδες, αφού παρά την αδιάκοπη παρουσία του ΑΟΞ, η ΑΕΛ δεν μετείχε σταθερά στην Α’ Εθνική.

Ωρα 18:23 Παραδοσιακά μάλιστα στα εντός έδρας παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων στην Ξάνθη, ο νικητής κρίνεται στο γκολ, όποτε υπάρχει γκολ. Τρία ματς έχουν λήξει ισόπαλα χωρίς τέρματα και πέντε φορές έχει βγει ως σκορ το 1-0, είτε υπέρ των γηπεδούχων είτε υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ωρα 18:25 Συνεπώς το under με βάση και αυτό το στοιχείο είναι μια καλή επιλογή για τους λάτρεις του στοιχήματος.

Ωρα 18:29 Ενώ η Ξάνθη έχει μαζέψει τους έξι βαθμούς με μια νίκη και τρεις ισοπαλίες και γκολ 4-2, η Λάρισα έχει δυο νίκες επί Απόλλωνα και Παναιτωλικού και τρεις ήττες από Άρη, Παναθηναϊκό και Ατρόμητο με τα γκολ να είναι στο 3-7. Αν υπάρχει ένα συμπέρασμα είναι ότι η ΑΕΛ σκοράρει δύσκολα, η Ξάνθη τρώει γκολ ακόμα πιο δύσκολα.

Ωρα 18:32 Ισόπαλο αλλά με τέρματα ήταν και το φιλικό παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων που διεξήχθη στις 18 Αυγούστου στα Πηγάδια. Το σκορ είχε ανοίξει στο πρώτο ημίχρονο ο Γέντρισεκ, σχεδόν μόνιμος σκόρερ της Ξάνθης και στο πρωτάθλημα, ενώ στο δευτερο ημίχρονο είχε ισοφαρίσει ο Φατιόν.

Ωρα 18:36 Σε σχέση με εκείνο το φιλικό η ΑΕΛ έχει μια σημαντική αλλαγη, αυτήν στον πάγκο της. Ο πρώην παίκτης της Ξάνθης Σωτήρης Αντωνίου αποτελεί παρελθόν, ενώ ο Αλέξης Κούγιας έφερε στην τεχνική ηγεσία της Λάρισας τον ιταλό προπονητή Τζιανλούκα Φέστα.

Ωρα 18:39 Στην Λάρισα υπάρχουν στο ρόστερ δύο βέροι Ξανθιώτες, ο Μανώλης Μπέρτος και ο Κενάν Μπαργκάν. Κανείς τους όμως δεν ξεκινά τον αγώνα. Ο Μπέρτος είναι άλλωστε εκτός αποστολής, σε αντίθεση με τον Μπαργκάν που είναι στην 19άδα.

Ωρα 18:42 Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς, Πίτι, Ντέλετιτς, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα, Φατιόν, Σαχίτι οι 11 για την ΑΕΛ και πάμε να δούμε την ενδεκάδα της Ξάνθης.

Ωρα 18:45 Ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκινά με τους εξής έντεκα: Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σαρπόνγκ, Καντά, Συλλά, Σουλεϊμάν, Καμαρά και Γέντρισεκ.

Ωρα 18:49 Σε περίπου δέκα λεπτά ξεκινά το παιχνίδι στο οποίο διαιτητής είναι ο Λάμπρου (Εύβοιας) με βοηθούς τους Απτόσογλου (Αθηνών) και Γιαννίκο (Πειραιά), ενώ τέταρτος ορίστηκε από την ΚΕΔ ο φωτιάδης (Καστοριάς).

Ωρα 18:53 Εχουν αποσυρθεί οι δυο ομάδες μετά την ολοκλήρωση του ζεστάματος στα αποδυτήρια και περιμένουμε την επίσημη είσοδο

Ωρα 18:57 Τωρα η επίσημη είσοδος των ομάδων και πάμε σε λίγο σε αγωνιστική δράση, την ώρα που στο γήπεδο με το ζόρι είναι 600-700 άτομα

Εναρξη του αγώνα

3′ Ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Καμαρά να κάνει το σουτ και τον Κρίστινσον να διώχνει με τα πόδια. Νωρίτερα ένα ακόμα σουτ του Σουλεϊμάν με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ

8′ Πιο δυνατά η Ξάνθη στο ξεκίνημα, πιέζει τη Λάρισα

12′ Ο Ντε Λούκας δέχεται την κίτρινη αλλά η προβολή του στον Μιλοσάβλιεβιτς θα μπορούσε να είναι και απευθείας κόκκινη, ευτυχώς ο παίκτης της Λάρισας δεν έχει πάθει τίποτα αλλά ήταν επικίνδυνο εξαιρετικά το μαρκάρισμα και οφείλουμε να είμαστε δίκαιοι.

17′ Κόβεται με οφσάιντ ο Γέντρισεκ σε μια απόπειρα προσπάθειας της Ξάνθης

20′ Κίτρινη ο Ζίζιτς

24′ Κίτρινη στον Καρανίκα

30 Συμπληρώσαμε ημίωρο χωρίς σκορ, με το παιχνίδι να έχει γίνει αρκετά σκληρό ενώ πλέον έχει πέσει σκοτάδι

32′ Τεράστια ευκαιρία για την Λάρισα με τον Κούνιτς που από το ένα μέτρο κατάφερε και έστειλε τη μπάλα άουτ

35′ Κίτρινη στον Καμαρά που κράτησε τον Σαχίτι

38′ Βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου τραυματισμένος ο Σαρπόνγκ. Ο Κάστρο παίρνει τη θέση του.

39′ Κίτρινη στον Μπαξεβανίδη που πήγε με τις τάπες σε αντίπαλο, θα μπορούσε και εδώ όπως νωρίτερα με τον Ντε Λούκας να μείνει η Ξάνθη με 10

43′ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη για τον Ζίζιτς. Με δέκα θα συνεχίσει η Λάρισα, μεγάλο πλεονέκτημα για την Ξάνθη

45′ Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο μέρος

45+2′ Τέλος πρώτου 45λεπτου. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – Λάρισα 0-0

Ωρα 19:53 Μοιρασμένο και αρκετά σκληρό το παιχνίδι αλλά δεδομένα θα αλλάξει με την διαταραχή της αριθμητικής ισορροπίας υπέρ της Ξάνθης

Ωρα 19:58 Πάμε σε λίγο για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

46′ Εναρξη του δευτέρυ ημιχρόνου. Μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Ο Ντουρίσκοβιτς στη θέση του Σουλεϊμάν για την Ξάνθη και ο Γρομητσάρης στη θέση του Πίτι για την ΑΕΛ

47′ Μακρινό σουτ του Σιλά με τη μπάλα να φεύγει άουτ

53′ Μακρινό και άστοχο σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς

54′ Κίτρινη στον Γέντρισεκ

58′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ που αν και με 10 απειλεί με τον Ντέλετιτς να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το γύρισμα αλλά να μην βρίσκεται στην πορεία της μπάλας.

60′ Υποψία ευκαιρίας για την Ξάνθη. Τραγικό τελείωμα από τον Κάστρο που έστειλε τη μπάλα όχι απλά εκτός εστίας αλλά και εκτός γηπέδου

62′ Ας το πούμε ευκαιρία. Κεφαλιά του Κασάδο με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει με άνεση

64′ Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Μπρίτο παίρνει τη θέση του Καντά

66′ Υποψία ευκαιρίας με τσαφ του Μπρίτο με τον Ακόστα να διώχνει και την Ξάνθη να χάνει ευκαιρία να σκοράρει

69′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μακρινό σουτ του Φατιόν με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Κίτρινη στον Λισγάρα για διαμαρτυρία

70′ Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο ξανθιώτης Μπαρκάν παίρνει τη θέση του Κούνιτς

73′ Αποβολή με δεύτερη κίτρινη και για τον Καρανίκα. Με εννέα θα συνεχίσει η ΑΕΛ και ένταση στα Πηγάδια

75′ Τραγικό τελείωμα από Ξάνθη. Ο Μπρίτο μπαίνει πολύ ωραία στην περιοχή από αριστερά, γυρίζει και ο Ντουρίσκοβιτς από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα στα περιστέρια

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ντέλετιτς για διαμαρτυρία, πρέπει να είναι η 12η στο παιχνίδι

79′ Κίτρινη κάρτα και για τον Μπρίτο. Πολύ σκληρό το παιχνίδι, έχει χάσει τον έλεγχο ο διαιτητής

80′ Πέναλτι για την Ξάνθη σε φάση που πάντως θα συζητηθεί για το αν το μαρκάρισμα στον Μπρίτο έγινε εντός ή εκτός περιοχής. Μάλλον έγινε εκτός, αλλά αν και ο διαιτητής έδειξε φάουλ με υπόδειξη του επόπτη έχουμε πέναλτι

82′ Γκοοοοοοοολ για την Ξάνθη. Ευστοχος ο Γέντρισεκ, πλάσαρε δεξιά. Ανοίγει έστω και έτσι το σκορ για τους γηπεδούχους. ΑΟ Ξάνθη – Λάρισα 1-0

84′ Αλλη μια κίτρινη σε βάρος της ΑΕΛ, ο Φαγιόν την έλαβε. Στο μεταξύ έχει βγάλει ανακοίνωση η ΑΕΛ, δείτε το σχετικό ρεπορτάζ του ThrakiSportS με ένα κλικ ΕΔΩ

85′ Ο Κάστρο βρέθηκε στην περιοχή αλλά έκοψαν οι γηπεδούχοι σε κόρνερ.

86′ Ο Κρίστινσον βγάζει ωραία το σουτ του Λισγάρα

87′ τελευταία αλλαγή για την Λάρισα. Ο Κόεφ παίρνει τη θέση του Ριβέρα

90′ Μακρινό και άστοχο το σουτ του Ντέλετιτς. Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90+3′ Τέλος του αγώνα με τη Ξάνθη να επικρατεί της ΑΕΛ με 1-0 αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλές διαμαρτυρίες. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – Λάρισα 1-0