LIVE από τα Πηγάδια η πρεμιέρα της Super League: ΑΟ Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την μετάδοση του αγώνα Ξάνθη – Παναθηναϊκός για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση και για τις επόμενες ώρες θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στο ματς της πρεμιέρας ανάμεσα σε Ξάνθη και Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα της Super League.

Ωρα 17:56  Πρεμιέρα στον πρωτάθλημα με την Ξάνθη να θέλει να πανηγυρίσει νίκη μετά από 10 ολόκληρα χρόνια σε 1η αγωνιστική αφού μέχρι τώρα τις τελευταίες εννέα φορές φέρνει ισοπαλίες ή ήττες, βέβαια κυρίως εκτός

Ωρα 18:01 Ούτε 150 άτομα δεν είναι αυτή τη στιγμή στο γήπεδο αλλά εκτός αυτού παρατηρείται μεγάλη κινητικότητα ιδίως από οπαδούς του Παναθηναϊκού αφού θα ανοίξει τελικά η θύρα των φιλοξενούμενων για αυτούς.

Ωρα 18:06 Υπενθυμίζεται ότι όλη την εβδομάδα είχαμε το ζήτημα με τα ειστήρια με την ΠΑΕ Ξάνθη αρχικά να αποφασίσει να μην εκδώσει κανένα αλλά τελικά να αλλάζει γνώμη μόλις το απόγευμα της Παρασκευής.

Ωρα 18:12 Χθες στα πρώτα παιχνίδια η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο ΠΑΟΚ δύσκολα με αμφισβητούμενο πέναλτι 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης, η Λάρισα εκτός έδρας 1-0 τον Απόλλωνα Σπύρνης ενώ και ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στην έδρα του.

Ωρα 18:19 Ηρθαν μόλις οι ενδεκάδες και πάμε να δούμε την πρώτη ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Καμαρά, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Φλίσκας, Κίκε, Κάστρο, Ντουρίτσκοβιτς, Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδης

Ωρα 18:26 Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μουνιέ

Ωρα 18:30  Αξίζει να σημειώθεί ότι σήμερα ξεκίνησε και το Κύπελλο Ελλάδας και μάλιστα λίγα χιλιόμετρα μακριά από τα Πηγάδια, στο γήπεδο του ΑΟΞ, ο Αρης Αβάτου παίζει με την κυπελλούχο Πιερίας, δείτε τι κάνει όπως και οι άλλες ομάδες της Θράκης με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 18:34  Την ίδια ώρα με το Ξάνθη – Παναθηναϊκός θα διεξάγεται και το ματς του Πανιωνίου με τον ΟΦΗ.

Ωρα 18:37  Πιο αργά, στις 21:30 θα παίξει ο Ολυμπιακός με τον Λεβαδειακό και αύριο θα έχουμε το ματς της Λαμίας με τον Άρη.

Ωρα 18:42  Λίγο παραπάνω από μισή ώρα πριν την έναρξη του ματς κάνουν προθέρμανση οι δυο ομάδες.

Ωρα 19:00 Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του γηπέδου των Πηγαδίων ενα τεταρτο πριν την έναρξη του αγώνα, πάνω από χίλια άτομα, παρόντες και 200-250 οπαδοί του «τριφυλλιού».

Ωρα 19:03  Η προσέλευση συνεχίζεται

Ωρα 19:08  Αποχωρούν σιγά σιγά οι δυο ομάδες για να πάμε για την επίσημη είσοδο και την έναρξη

Ωρα 19:11 Υπενθυμίζεται ότι το ματς μεταδίδεται από την ΕΡΤ1 σε περιγραφή του Γιώργου Τραπεζανίδη, ενώ ο Βασίλης Αναστασιάδης έχει αναλάβει το ρεπορτάζ του πάγκου της Ξάνθης.

Ώρα 19:14 Εχουμε επίσημη είσοδο του Σιδηρόπουλου με τους βοηθούς και τις ενδεκάδες και πάμε για την έναρξη αγώνα

1′ Εναρξη της αναμέτρησης

5′ Κίτρινη στον Ινσούα για φάουλ στον Κίκε.

10′ Την ίδια ώρα στην Νέα Σμύρνη Πανιώνιος-ΟΦΗ 1-0.

13′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ, ο Ινσούα σεντράρει από αριστερά, ο Μουνιέ πιάνει τη γυριστή κεφαλιά ανάμεσα από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ξάνθης, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι η μπάλα.

24′ Ο Χατζηγιοβάνης κάνει το γύρισμα από αριστερά ο Μουνιέ ευτυχώς δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας, ο Σιλά απομακρύνει.

30′Αλλαγη σκηνικού στην Νεα Σμύρνη Πανιωνιος-ΟΦΗ 1-2

31′ Κίτρινες σε ενα λεπτό με Κουρμπέλη και Χατζηγιοβάνη για τον Παναθηναικό.

32‘ Πρώτη καλή στιγμή για την Ξάνθη οταν από φάουλ ο Κασάδο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γέντρισεκ δεν πρόλαβε την μπάλα.

36′ Μακρινό σουτ του Ντουρίτσκοβιτς, ψηλά άουτ η μπάλα.

42′ Κίτρινη στον Γέντρισεκ για σκληρό φάουλ στον Δώνη.

44′ Ματσαρα στην Νεα Σμυρνη Πανιώνιος-ΟΦΗ 2-2

45+1′ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ανεκμεταλλευτο το φαουλ του Ντουριτσκοβιτς στις καθυστερήσεις, κακή η Ξανθη στην πρεμιερα του πρωταθλήματος. Αποτελεσμα πρώτου μέρους: ΑΟ Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-0

Ωρα 20:06  Ευκαιρία για πηγαδάκια στα Πηγάδια

Ωρα 20:09  Η εμφάνιση της Ξάνθης πάντως δεν ικανοποιεί, σε αντίθεση με αυτήν του Παναθηναϊκού

Ωρα 20:13  Την ίδια ώρα σε ένα καταπληκτικό πρωτο ημιχρονο στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος και ο ΟΦΗ είναι ισόπαλοι 2-2.

Ώρα 20:19  Εισοδος των ομάδω και πάμε για την έναρξη του β’ μερους

46′ Εναρξη δευτερου ημιχρόνου. Ο Φασίδης αντί του Κάστρο η πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη.

47′ Η κεφαλιά του Κουρμπέλη μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη περνα άουτ.

49′ Φαουλ για την Ξανθη σα κορνερ απο τον Ντουρίτσκοβιτς περνα ανεκμεταλλευτο.

62′ Σημαντική ευκαιρία για την Ξάνθη, ο Καντά θα κάνει ωραίο φαλτσαριστό πλασέ από το ύψος της περιοχής λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

63′ Κίτρινη στον Καμαρά για φάουλ στον Ινσούα.

64‘Κίτρινη στον Μπουζούκη για φάουλ στον Κίκε.

66′ Κόρνερ για την Ξάνθη παραχωρεί ο Ινσούα που περνά ανεκμετάλλευτο στην εκτέλεση του Ντουρίτσκοβιτς.

69′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Σκορερ ο Μπουζούκης. Ο Μπουζούκης έκανε την πάσα προς τον Χατζηγιοβάνη αυτός έκανε το πλασέ με το  Ζίβκοβιτς να απομακρυνει την μπαλα που έφτασε ξανά στον Μπουζούκη που με τρομερό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. ΑΟ Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1

74′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, Τζανδάρης αντί Δώνη.

75′ Αμφισβητούμενη φαση για τους φιλοξενούμενους. Ο Χατζηγιοβάνης πέφτει στην περιοχή από μαρκάρισμα του Σιλά, αλλα ο Σιδηρόπουλος δειχνει συνεχεια.

79′Ο Στάικος αντί Μπουζούκη, δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό.

80′ Διακοπή από τον Σιδηρόπουλο λόγω πτωσης τασης του φωτισμού

84′ Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη, ενώ ακόμα το ματς δεν έχει ξαναρχίσει Ορφανίδης αντί Mπαξεβανίδη.

87′ Ξαναρχίζει το παιχνίδι μετά από επτά οκτώ λεπτά καθυστέρησης.

88′ Ο Εμμανουηλίδης στην θέση του Μουνιε. Κλεινει ο Δωνης τις αλλαγές

89′ Χλιαρο σουτ του Σιλα εξω απο την περιοχή δεν ανησυχεί τον Διούδη

90′ Ωραια σκέψη κακή εκτελεση με το φαλτσαριστό σουτ του Πεταρ Ντουρίτσκοβιτς για τον ΑΟΞ.

90+1′ Δεκα τα λεπτα των καθυστερήσεων! Λογικό λόγω της διακοπής

90’+3 Ο Εμμανουηλίδης αγγίζει το 0-2, σπουδαία επέμβαση του Ζίβκοβιτς στο κοντινό σουτ του νεαρού παίκτη του ΠΑΟ.

90’+8 Νέα τρομερή ευκαιρία για το Παναθηναϊκό παλι με τον Εμμανουηλίδη που θα φύγει αλλα το τετ α τετ του θα διώξει και πάλι ο Ζίβκοβιτς.

90’+9 Κίτρινη στον Οικονόμου και  κόκκινη κάρτα στον Ντουρίτσκοβιτς, που κλωτσά τον Οικονόμου αντιδρώντας σε φάουλ που του έκανε ο αμυντικός του Παναθηναϊκού.

90+10′ Λήξη αγώνα. Πολύ κακή η Ξανθη που μενει για 10η σεζόν χωρις νικη στην πρεμιερα.Τελικό αποτέλεσμα ΑΟ Ξάνθη – Παναθηναϊκός 0-1