Την 14η θέση κατέκτησε στο Πανευρωπαϊκό Πανεπιστημίων το Δημοκρίτειο Θράκης μετά την ήττα από το Μίσκολτς

Δεν τα κατάφερε να κλεισει με νίκη στο φινάλε του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πανεπιστημίων το Δημοκρίτειο Θρακης και ηττήθηκε με ανατροπή στο φινάλε απο το Ουγγρικό Μισκολτς.

Οι παίκτες του Θανάση Χατζηνικολάου και του Κώστα Λαπαρίδη ξεκίνησανκαλα την αναμέτρηση  προηγούμενοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούμενοι με 15-10 και 37-34 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο επηρέασε ίσως και την έκβαση του αγώνα ααφού το ΔΠΘ έσκόραρε μόλις 6 πόντους με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω 43-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη και στο τελευταίο λεπτό το ΔΠΘ πέρασε μπροστά με 64-62, αλλα τελικά το Μισκολτς εδειξε ψυχραιμία και κατέκτησε την νίκη με σερί 0-5 κανοντας το 64-67 και κατεκτησε την 13η θέση.

Δεκαλεπτα 15-10, 37-34, 43-51, 64-67

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ (Χατζηνικολάου – Λαπαρίδης): Ζολώτας  13, Χρήστου 10, Στασινόπουλος  20, Ρυακιωτάκης  2, Σκεμπής 3, Βάκρινος 2, Κυφωνίδης 11, Παλάσκας, Χατζηπαυλίδης, Μαρκογιαννάκης, Περγαμηνέλης 3