Ενα σερί 6-30 σε 13′ έφερε τον αποκλεισμό του ΔΠΘ στην Κοΐμπρα από το Πανεπιστήμιο της Μπολόνια

Δεν τα κατάφερε στον τρίτο και κρίσιμο αγώνα της στο Πανευρωπαικό της Κοίμπρα στην Πορτογαλία με το Πανεπιστήμιο της Μπολόνιας η ομάδα μπάσκετ του Δημοκριτείου Θράκης και ηττήθηκε εύκολα me 58-77 και αποκλείστηκε.

Η ελληνική ομάδα  προηγήθηκε 4-3 στο 3’αλλα με ξεσπασμα σε 1′ λεπτο και σερί 0-6 οι Ιταλοι πέρασαν μπροστα 4-9, ενώ με νεο σερι 0-8 στο 7′ εκαναν το 8-11, 8-19 κλεινοντας το δεκαλεπτο 20-28.

Το ΔΠΘ με πεντε σερί πόντους του Κυφωνίδη του Λέυκιππου εκανε σερί 7-0 μειωνοντας 27-28 στο 12′, αλλα στα υπόλοιπα 8′ λεπτα σκοραρε μόλις 4 πόντους με το σκορ ημιχρόνου να είναι 31-43 με 2 βολες στο φιναλε του Χατζηπαυλίδη.

Κάκιστο ξεκίνημα στις αρχες του β’ μερους με σερί των Ιταλών 2-15 στο 25′ με την διαφορά να εκτοξεύεται στο -25 (33-58) και το σερί στο διαστημα 22-35′ 6-30, με το σκορ στο τελος της τρίτης περιόδου να είναι 46-69.

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος με το ΔΠΘ να μειώνει την διοαφορά στο -15 στο 37′ με 57-72 με το τελικό 58-77 να φέρει τον αποκλεισμό του Πανεπιστημίου της Θράκης.

Δεκαλεπτα: 20-28, 31-43, 46-69, 58-77

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ: Στασινόπουλος 2, Σημάκης , Σκεμπη 8, Χρήστου 7, Ζολότας 7, Παλάσκας 2, Χατζηπαυλίδης 9, Μαρκογιαννάκης , Ρυακιωτακης , Βακρινος 2, Περγαμηνέλης 5, Κυφωνίδης 15