Άλλα έξι μετάλλια στους τελικούς των οργάνων ο Κελεσίδης! Συνολικά πέντε χρυσά και τρία ασημένια στο διήμερο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος!!!

Άλλα έξι μετάλλια, τρία χρυσά και τρία ασημένια, κατέκτησε ο Εβρίτης πρωταθλητής Γιώργος Κελεσίδης την Κυριακή στους τελικούς των οργάνων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής που διεξήχθη αυτό το διήμερο στη Μίκρα.

Ο Κελεσίδης το Σάββατο αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στο σύνθετο ατομικό του Πανελληνίου Εφήβων ενώ μαζί με την ομάδα του, τον Διαγόρα Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης, κατέκτησε την πρώτη θέση και στο ομαδικό και κρέμασε δυο χρυσά μετάλλια στο στήθος το Σάββατο.

Την Κυριακή ωστόσο που ήταν οι τελικοί των οργάνων άγγιξε το άριστο. Έτσι πήρε άλλα τρία χρυσά και στα άλλα τρία αγωνίσματα έμεινε στο ασημένιο, φτάνοντας συνολικά τα οκτώ μετάλλια στο διήμερο, αν μη τι άλλο εντυπωσιακός απολογισμός.

«Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνισή μου στο σύνθετο ατομικό, παρότι έκανα κάποια λάθη, κυρίως λόγω κούρασης, επειδή πριν από λίγες μέρες είχα αγωνιστεί και στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρόκο. Ακόμα περισσότερο με ικανοποίησε η παρουσία μου στους τελικούς οργάνων, επειδή δεν είχα καθόλου πτώσεις και ελπίζω να συνεχίσω έτσι. Η εκτέλεση που ευχαριστήθηκα περισσότερο ήταν αυτή στον τελικό των κρίκων», ανέφερε ο Κελεσίδης.

Συγχαρητήρια ανακοίνωση εξέδωσε και ο παλιός του σύλλογος, ο ΟΕΓΑ. Για κάποιον άγνωστο λόγο ωστόσο, προφανώς από λάθος, την Κυριακή το δελτίο Τύπου της Ομοσπονδίας αναφέρει τον Κελεσίδη ως αθλητή του ΟΕΓ Αλεξανδρούπολης και όχι του συλλόγου της Θεσσαλονίκης, στον οποίο μετακόμισε με μεταγραφή στις αρχές της σεζόν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος της Μίκρας στους εφήβους: