Γ’ Εθνική: Νίκη στις Σέρρες με όμορφο μπάσκετ για την… επτάδα της ΑΕ Κομοτηνής!

Άνετη σχετικά νίκη αν και με μόλις … 7 παίκτες στην αποστολή που ταξλιδεψε στις Σερρες, πήρε η ΑΕ Κομοτηνής για την προτελευταία αγωνιστική επί του αδύνατου και χωρίς  νίκη Ορφέα Νέου Σκοπού με 60-78.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι έκαναν ενα απο τα καλύτερα τους παιχνίδια  προηγούμενοι 19-9 στο 8′ και 25-16 στο δεκάλεπτο, ο προπονητής της ΑΕΚγύρισε ζώνη λόγο και των λιγοστών επιλογών τουνκαι γύρισε το παιχνιδι. Με κορυφαίο ον Θεοδωρίδη στη ρακέτα αρχικά μείωσαν σε 29-26  στο 15′ ανατρέποντας λίγο αργότερα την εις βάρος τους κατάσταση με το ημίχρονο να λήγει 36-43.  Απο κει και πέρα όλα καθάρισαν καπου στο 28′ οταν το σκορ ανέβηκε στο 48-60  με το τελικό αποτέλεσμα να ειναι 60-78. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη γιατους Κομοτηναίους μετά από 12 σερί νίκες με την ψυχολογία της ομάδας να ανεβαινει τελευταία αν οπως και ο Ορφέας έχουν υποβιβασθεί από καιρό στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Πλεον φιναλε στο πρωτάθλημα την επόμενη αγωνιστική με τον Μαντουλίδη στην Κομοτηνή.

Δεκάλεπτα: 25-16, 36-43 (ημίχρονο), 53-63, 60-78 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΡΦΕΑΣ (Σίσκος): Καραμπατζάκης, Γεωργόπουλος 6 (2), Δροσινός, Χατζής 16 (1), Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 6 (2), Καρακάσης 2, Γάτος 20, Σίμος 8, Σουρίδης, Καντζουρίδης 2.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Δαφτσής): Παπαδόπουλος 11 (3), Καραμανλής 5 (1), Μαγουλάς 18 (1), Κυφωνίδης 14 (1), Φωτακάκης, Σπέντζος 18 (2), Θεοδωρίδης 12.