LIVE από το “Φώτης Κοσμάς” το μεγάλο ντερμπι τίτλου για την ΕΠΣ Έβρου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS και το “Φώτης Κοσμάς” στην Αλεξανδρούπολη οπου είναι στραμμένα τα μάτια στον ποδοσφαιρικό Έβρο, το μεγάλο ντερμπι κορυφής ανάμεσα στους ισόβαθμους Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Ορέστη Ορεστιάδας.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα παρακολουθήσετε την εξέλιξη στον αγώνα Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ορεστης Ορεστιάδας για την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣ Έβρου όπου ο νικητής θα αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα στην υπόθεση τίτλος και στην επιστροφή του στην Γ’ εθνική. Στο γήπεδο είναι ο Λαζαρος Φιλιππίδης.

Ωρα 16:35  Βεβαια ο Ορεστης εχοντας κερδισει στον πρωτο γυρο με 2-0 παιζει για δυο  αποτελεσματα, ακομα για την ισοπαλια, αφού η Θρακη Φερων που εχει ενα βαθμο λιγότερο εχει ρεπό.

Ωρα 16:39  Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 5 με πρώτο διαιτητή τον αξιολογημένο Σάββας Σιδηρόπουλο, και βοηθούς του, τους επίσης αξιολογημένους διαιτητές της Ένωσης, Σπύρο Βασιλόπουλο και Θανάση Τερζόπουλο.

Ωρα 16:43  Στον σύλλογο του Εθνικού ζουν ακόμα στον αστερισμό της παραμονής της ομάδας βόλεϊ στην Α1 Ανδρών αλλά δεν θα τους χάλαγε καθόλου να ανέβαινε και το ποδοσφαιρικό τμήμα στη Γ΄Εθνική, όπως είχε συμβεί μέχρι πέρυσι και για δυο χρονιές.

Ωρα 16:47  Και στον Ορέστη πιστεύουν όμως ότι μετά και τον υποβιβασμό της ΑΕ Διδυμοτείχου μπορούν να καλύψουν το κενό και να ανέβουν στη Γ’ Εθνική μετά από σχεδόν δυο δεκαετίες, κάνοντας και το καλύτερο δώρο στον Δημήτρη Κούκλατζη, το φυλακισμένο στις τουρκικές φυλακές στέλεχος του Ορέστη.

Ωρα 16:51  Δεν υπάρχει πολύς κόσμος στο γήπεδο αυτή τη στιγμή, περιμένοντας την έναρξη του αγώνα, δεδομένης βέβαια της κρισιμότητάς του, αφού κρίνει ένα τίτλο. Περισσότεροι από άλλες φορές στην Αλεξανδρούπολη, υπάρχουν και από την Ορεστιάδα, αλλά με το ζόρι αυτή τη στιγμή μιλάμε για 200 άτομα. Αλλά θα αυξηθούν στην συνέχεια

Ωρα 16:54  Πάμε σιγά σιγά στις συνθέσεις της αναμέτρησης. Ο γηπεδούχος Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκινά με τους Μπαμπλή, Δουρουδενίδη, Ράλλη, Λίτσιο, Τσαπάνη, Γκουντενούδη, Γκαβανόζη, Τζελέπη, Γκαϊδατζή, Καρακασίδη και Μαρασλή.

Ωρα 16:56  Ο φιλοξενούμενος Ορέστης έχει δηλώσει τους εξής πρώτους 11: Γαλλής, Κοτζά, Ντινούδης, Οικονόμου, Πετρόπουλος, Ρουσσίδης Αθ, Ρουσσίδης Θ, Καλυμνιος, Παρασκευάς, Οτέμπερης και Αγγελακάκης.

Ωρα 16:59  Στον πάγκο για τους Παπαράδη και Φλώρο οι Πουλουκτσής, Απράσης, Μουχτάρης, Αγοράκης, Γεωργαντζόπουλος.

Ωρα 17:01 Στον πάγκο για τον Χρήστο Χρηστούδη και τους φιλοξενούμενους οι Τζουμακίδης, Κώστογλου, Ζλατάνης, Τσιτσκάρης, Κόκκινος, Ναλμπάντης

Ωρα 17:03   Θεαματική αύξηση του κόσμου τα τελευταία λεπτά, ξεπερνούν τα 500 άτομα, ίσως και τα 700 να προσεγγίζουμε αυτήν την στιγμή

Ωρα 17:06  Επίσημη είσοδος των δυο ομάδων με τους διαιτητές και πάμε σε περιγραφή

1′ Εναρξη του αγώνα

8′ Πρώτη υποψία ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Καρακασίδη που πιάνει ενα σουτ αλλά δεν ανησυχεί ο Γαλλής αφου περνά άουτ

11′  Νέα ευκαιρία με τον Καρακασίδη για τον Εθνικό αλλά δεν απειλεί, παραμένει χωρίς σκορ το ματς αλλά είναι πιο απειλητικός ο Εθνικός

15′  Στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ο Σεργκέι Αγγελακάκης από μπαλιά που δέχτηκε στον κενό χώρο αό τον Οτέμπερη αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ και το τέρμα για τον Ορέστη ακυρώνεται.

20′  Συμπληρώθηκε ένα 20λεπτο στο παιχνίδι με τον Εθνικό να έχει πιο πολύ την κατοχή αλλά τον Ορέστη στη μία φάση που βρήκε να βρίσκει δίχτυα, αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Αγγελακάκης.

23′  Πρέπει να ξεπεράσαμε τα 800 άτομα, ίσως προσεγγίζουμε και τα χίλια πλέον. Με ταμπούρλα οι φίλοι του Εθνικού προσπαθούν να εμψυχώσουν τους παίκτες της ομάδας τους.

27′  Αρκετά δραστήριος στο παιχνίδι κατοχής του Εθνικού ο Γκαβανόζης από την δεξιά πλευρά, αλλά όπως προαναφέρθηκε, η υπεροχή του γηπεδούχου σωματείου είναι φλύαρη μέχρι στιγμής.

31′  Ευκαιρία για τον Εθνικό με σουτ του Καρακασίδη και πάλι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γαλλή

35′  Δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου δεν υπάρχει σκορ στο μεγάλο ντέρμπι τίτλου της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Έβρου

37′ Υποψία ευκαιρία για τον Ορέστη με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αθ. Ρουσσίδη από σχετικά καλή θέση αλλά η μπ[άλα περνάει αρκετά ψηλά πάνω από τα δοκάρια

39′  Νέα ευκαιρία για Ορέστη, ίσως η πιο κλασική στον αγώνα. Ο Σεργκέι Αγγελακάκης έπιασε το δυνατό σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εθνικού

42′  Εχει πάρει μέτρα στο γήπεδο ο Ορέστης το τελευταίο δεκάλεπτο

44′ Νέα ευκαιρία για Ορέστη. Δέχτηκε την κάθετη ο Αγγελακάκης που έκανε το πλασέ, αλλά πέρασε ελάχιστα άουτ

45′ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις

45+2′  Με ενάμισι περίπου λεπτό καθυστερήσεις, οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 0-0

Ωρα 17:52  Για τα πρώτασ 35 λεπτά ο Εθνικός είχε την φλύαρη υπεροχή αλλά όταν έφτανε απέναντι από την εστία του γαλλή έδειχνε άστοχος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύθηκε τους χώρους ο Ορέτης και σε αντεπιθέσεις έχασε πιο κλασικές ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Ωρα 17:57  Υπενθυμίζεται ότι το αποτέλεσμα αυτό  ευνοεί τον Ορέστη που είχε νικήσει στο ματς του πρώτου γύρου και άρα στην ισοβαθμία που έχουμε τώρα των δύο ομάδων, ευνοείται.

Ωρα 18:02  Το λογικό είναι στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός να βγει με μεγαλύτερη ένταση μπροστά αλλά και περισσότερους κινδύνους στα μετόπισθεν.

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

52′ Δοκάρι για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης! Εκτέλεση φάουλ από το ημικύκλιο της περιοχής από τον Γκαβανόζη αλλά σημαδεύει το δεξί κάθετο του Γαλλή

54′  Αμεση απάντηση στην ευκαιρία από τον Ορέστη με τον Σεργκέι Αγγελακάκη να βγαίνει σε αντεπίθεση και να κάνει το πλασέ αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια

57′  Μικροεντάσεις στον αγωνιστικό χώρο χωρίς κάτι αξιοσημείωτο πέρα από μια μικροδιακοπή. Άγρια ομορφιά αποκτά το ματς

63′  Γκολ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Καρακασίδης ο σκόρερ που εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Γαλλή και πλασάρει από κοντά σε άδεια εστία για να γράψει το Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 1-0

66’  Αλλαγή για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, η δεύτερη. Εξω ο Τζελέπης, μέσα ο Πουλουκτσής

70’ Απομένουν 20 λεπτά και πλέον είναι ο Ορέστης αυτός που πρέπει να κυνηγήσει το γκολ γιατί αλλιώς ο τίτλος θα έρθει προς τον νότο

72′ Γκολ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Με δυνατή κεφαλιά του Τσαμπάνη από κόρνερ του Γκαβανόζη διπλασιάζουν τα τέρματά τους οι γηπεδούχοι. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας  2-0

75′ Πλέον οφείλει να βγει μπροστά και τα να παίξει όλα για όλα ο Ορέστης που είναι δυο γκολ πίσω

83′ Γκολ για τον Ορέστη Ορεστιάδας. Μειώνει ο Κοτζα με πλασέ από κοντά και δίνει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 2-1

85′ Αλλαγή για τον Ορέστη. Εξω ο Πετρόπουλος, μέσα ο Τσιτσκαρης

87′ Ευκαιρία για τον Ορέστη με τον Οτέμπερη να ισοφαρίσει. Πιέζει πολύ στα τελευταία λεπτα

89′ Αλλαγή για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Εξω ο Γκαϊτατζης, μέσα ο ΑμπράσηςΚέρδισαν χρόνο οι Αλεξανδρουπολίτες.

90′ Καθυστερησεις  πλέον στην αναμέτρηση

90+3′ Τεράστια ευκαιρία με Κωστογλου για τον Ορέστη να ισοφαρίσει αλλά στελνει τη μπάλα με κεφαλιά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι εξ επαφής

90+4′  Γκολ και κλείδωμα νίκης για τον Εθνικό! Ο Μαρασλής κλέψει τη μπάλα από λάθος του Αθ. Ρουσσίδη, μπαίνει μέσα απέναντι στον τερματοφύλακα και κλειδώνει την θριαμβευτική νίκη για τους γηπεδούχους. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 3-1

90+6′ Τέλος του αγώνα και ένα κουβάρι οι παίκτες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης πανηγυρίζουν την σπουδαία νίκη και κατά πάσα πιθανότητα αφού πρέπει να αυτοκτονήσουν πλέον, την κατάκτηση του τίτλου στην ΕΠΣ Έβρου και την επιστροφή στην Γ’ Εθνική. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 3-1