Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην νίκη Ευρώπης επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Επιμέλεια: Γιάννης Καρτάλης

Επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τις ομάδες της SuperLeague. H ομάδα της Ξάνθης, υποδέχτηκε στα Πηγάδια τον ΠΑΣ Γιάννενα. Παιχνίδι, που κρίνει κατά πολύ, τις θέσεις για την έξοδο στην Ευρώπη.

Η Ξάνθη δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, κινήθηκε σε ρηχά νερά, στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη, ανέβασε στροφές και πέτυχε τρία γκολ. Δυο απ’ αυτά, ήταν ασύλληπτης ομορφιάς. Τελικό σκορ 3-0 και σίγουρα, υπάρχει κάθε λόγος, να είναι όλοι ευχαριστημένοι στην ομάδα της Ξάνθης. Στο τέλος του αγώνα, οι παίχτες καταχειροκροτηθήκαν από τους φιλάθλους της ακριτικής ομάδας.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Είχε ένα απόγευμα που δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα. 7/10

Σβάρνας: Ξεκίνησε βασικός ως δεξί μπακ, μετά λογω αλλαγής, έπαιξε στόπερ. Πήγε πολύ καλά, δεν άφησε περιθώρια στους αντίπαλους παίχτες. 7/10

Φλίσκας: Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα αμυντικά, στάθηκε πολύ καλά δίπλα στο Σβάρνα. 6/10

Σιλά: Στάθηκε καλά αμυντικά, προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά, από την αριστερή πλευρά. 6/10

Λισγάρας: Έπαιξε μόνο είκοσι λεπτά, τραυματίστηκε, έγινε αλλαγή.

Ντε Λούκας: Ήταν αρκετά καλός και ορεξάτος. Γυρνούσε πίσω να παίρνει μπάλα, να ξεκινάει την ανάπτυξη της ομάδας. 6/10

Μεχία: Έπαιξε στον άξονα και βοήθησε στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. 6/10

Γενρισεκ: Έβαλε δυο γκολ σήμερα. Το ένα, σίγουρα θα μπει στα highlights της αγωνιστικής, καθώς βρήκε εκτός εστίας τον Βελλίδη και με μακρινό σουτ σκόραρε. Έκανε χαρούμενους τους φιλάθλους που παραβρέθηκαν στο γήπεδο.  8/10

Ντουρίτσκοβιτς: Πέτυχε το πρώτο γκολ της Ξάνθης, ένα καταπληκτικό σουτ, που είχε τόσο φάλτσο, όσο χρειαζόταν, για να καταλήξει στα δίχτυα του Βελλίδη. 7/10

Τριάδης: Ήταν δραστήριος, προσπαθούσε όσο μπορούσε και είχε κάποιες ενέργειες, από τη δεξιά πλευρά. 6/10

Μπρίτο: Άφαντος, έγινε αλλαγή 4/10

Φασίδης: Πήρε τη θέση του τραυματία Λισγάρα. Έπαιξε ως δεξί μπακ-χαφ. Ήταν αποκάλυψη, για ακόμη μια φορά. Σίγουρα από τους διακριθέντες του αγώνα. Ήταν εξαιρετικός και πολύ δραστήριος, στη δεξιά πλευρά. Εκθέτει τον προπονητή του, που δεν τον ξεκινάει βασικό. 8/10

Λουσέρο: Πήρε τη θέση του Τριάδη. Προσπάθησε να δημιουργήσει στον άξονα, να τρέξει. 5/10

Κάστρο: Πήρε τη θέση του Μπρίτο. Έπαιξε ως σέντερ-φορ, στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν έκανε κάποια ευκαιρία. 4/10