Πάλευε μόνος ο Δημήτρης Μούχλιας αλλά η κάκιστη Εθνική Παίδων παραδόθηκε στους Λευκορώσους και αποκλείστηκε

Η Εθνική μας ομάδα των Παίδων δυστυχώς αν και θα μπορούσε στο κρίσιμο παιχνίδι είχε υπερβολικό άγχος και γνώρισε την ήττα από την Λευκορωσία με 3-1 σετ στην τελευταία αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κάτω των 18 και αποχαιρέτησε την διοργάνωση, αν και με νίκη θα περνούσε αυτή στην οχτάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ολοκλήρωσε το τουρνουά με μόλις μια νίκη  και τερμάτισε στην τελευταία θέση του 1ου ομίλου που διεξάγεται στο Ζλιν της Τσεχίας και αποκλείστηκε μαζί με την ομαδα της Τουρκιας, την μοναδική ομάδα που κέρδισε στους 5 αγώνες.

Η ομάδα του Στέφανου Νανά ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς ήθελε νίκη για να προκριθεί στους οκτώ της διοργάνωσης και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ με 25-16 σε 22 λεπτά.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, αφού στην ουσία δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, αφού λίγο η κουραση από την υπερπροσπαθεια με την Γερμανία, λίγο το άγχος η Εθνική μας ομάδα παραδοθηκε στους μαχητικους Λευκορώσους. Στο δευτερο  οι Λευκορώσοι με «όπλο» το καλό μπλοκ κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ (25-17) σε 25 λεπτά, στο τρίτο σετ πήγε ακόμη καλύτερα για την ομάδα της Λευκορωσίας, καθώς η Εθνική μας δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση στο παιχνίδι της και έτσι χάθηκε και αυτό το σετ (2-1) για την «γαλανόλευκη» με 25-14 σε 25 λεπτά και το τέταρτο 25-12 σε 21 λεπτά και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (16-25, 25-17, 25-14, 25-12) σε 90′. Ο αρχηγός Δημήτρης Μούχλιας πάλευε μόνος του με  23 πόντους με 19/42 επιθέσεις, 1 άσσο και  3 μπλοκ, αφού ο Ανδρεόπουλος είχε μόλις 15 πόντους.  Ο Ορεστιαδίτης Μποζίδης είχε 3 πόντους (2/3 επ., 1 άσσος) και ο  κεντρικός Κεσεσίδης  μόλις εναν με άσσο.