LIVE από την Ερμούπολη για την τελευταία αγωνιστική της Volley League: Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Παρακολουθήστε απευθείας από το ThrakiSportS την εξέλιξη στο παιχνίδι Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης και στα άλλα ματς της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Volley League, μέχρι και την συμπλήρωση των ζευγαριών των πλέι οφ και των ομάδων που θα μετάσχουν μαζί με τους Εβρίτες στα πλέι άουτ.’

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη στο παιχνίδι Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης αλλά και στα υπόλοιπα παιχνίδια της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Volley League.

Ωρα 18:45  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήγε στην Σύρο για την τελευταία αγωνιστική αλλά θα μείνει μία εβδομάδα στο νησί των Κυκλάδων, καθώς την ερχόμενη Παρασκευή και Σάββατο φιλοξενείται εκεί το φάιναλ φορ του Λιγκ Καπ, στο οποίο επίσης θα λάβει μέρος.

Ωρα 18:49  Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεδομένα θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ αλλά θέλει οπωσδήποτε έστω και για ψυχολογία βαθμό ή βαθμούς, που θα του επιτρέψουν να μην ξεκινήσει με χάντικαπ αυτό το μίνι πρωτάθλημα των έξι αγωνιστικών.

Ωρα 18:53 Από την άλλη οι συριανοί θέλουν τη νίκη για να κρατήσουν την 3η θέση. Στόχος του Φοίνικα είναι νίκη ακόμα και με 3-2 σετ ώστε να εξασφαλίσει την 3η θέση εφόσον ο Ηρακλής πάρει τρίποντο από τον ΠΑΟΚ. Σε ισοβαθμία Φοίνικας Σύρου και Ηρακλή ο Φοίνικας έχει πλεονέκτημα (3-0, 2-3).

Ωρα 18:58  Αν ο Εθνικός πάρει έστω έναν βαθμό, τότε θα φτάσει τους 24 βαθμούς και εφόσον υποθέσουμε ότι ο Ολυμπιακός θα νικήσει τον Παναθηναϊκό με 3-0 ή 3-1 σετ, όπως είναι το λογικό, θα ξεκινήσει χωρίς μειονέκτημα στα πλέι άουτ απέναντι στον Παναθηναϊκό ενώ θα μειώσει στους δύο ή το πολύ τρεις την διαφορά από την όποια ομάδα θα καταλάβει την 9η θέση και θα τους ακολουθήσει στα πλέι άουτ.

Ωρα 19:03 Υπενθυμίζεται ότι κάθε 3 βαθμοί στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου είναι 1,5 βαθμός στα πλέι άουτ. Επομένως, εάν η Νίκη και ο Εθνικός Πειραιώς πιάσουν τους 30 βαθμούς, έχει σημασία ο Εθνικός να πιάσει τους 24 και άρα να μπει με χάντικαπ 3 βαθμών και όχι να μείνει στους 23, οπότε η διαφορά των 7 πόντων στην κανονική περίοδο θα μεταφραστεί σε 4 πόντους στα πλέι άουτ.

Ωρα 19:08 Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε στην ιστοσελίδα της ΕΣΑΠ: «Σε μία εβδομάδα παίζουμε δύο αγώνες στο νησί με Φοίνικα και Παμβοχαϊκό. Πρώτα από όλα θέλουμε να παίξουμε ελεύθερα. Θα μπούμε στα πλέι άουτ και είμαστε αποφασισμένοι για όλα. Θα θέλαμε να πάει καλά η εβδομάδα γιατί θα μας βοηθήσει ψυχολογικά και για τους αγώνες των πλέι άουτ».

Ωρα 19:20 Υπενθυμίζεται ότι ο Εθνικός, όπως αποκάλυψε το ThrakiSportS, θα μείνει μια εβδομάδα στην Συρο καθώς την Παρασκευή αντιμετωπίζει στον ένα ημιτελικό του Λιγκ Καπ τον Παμβοχαϊκό που θεωρητικά κινδυνεύει να παίξει και αυτός πλέι άουτ, αλλά σήμερα παίζει με την ήδη υποβιβασμένη και χωρίς νίκη Παναχαϊκή, οπότε δεν θα κινδυνεύσει.

Ωρα 19:25  Από τα υπόλοιπα παιχνίδια που όλα ξεκινούν στις 20:00 ο Εθνικός θα έχει το μυαλό του στο μαυτς Ηρακλής Χαλκίδας – Νίκη Αιγινίου που σε μεγάλο βαθμό θα κρίνει την τρίτη αντίπαλο του Εθνικού στα πλέι άουτ. Εχει φυσικά σημασία και το Εθνικός Πειραιώς – Κηφισιά με τους γηπεδούχους να θέλουν τρίποντο για να εξασφαλιστούν.

Ωρα 19:31   Αναφορικά με την προϊστορία στην Σύρο, σε 15 αγώνες ο Φοίνικας Σύρου προηγείται 9-6 στις νίκες. Στο νησί προηγείται ο Φοίνικας με 5-2 νίκες. Πέρυσι πάντως είχε νικήσει ο Εθνικός, φέτος ωστόσο στην Αλεξανδρούπολη είχαν επικρατήσει εύκολα με 3-0 σετ οι νησιώτες.

Ωρα 19:40 Θυμίζουμε ότι χορηγός της μετάδοσης είναι το Καλλιτεχνικό Εργαστήρι «Karlas Art World» που βρίσκεται Σουμελά 33, στον πεζόδρομο Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη. Εκτός από τα μαθήματα σε ενηλίκους υπάρχουν και παιδικά τμήματα ζωγραφικής και χειροτεχνίας, ενώ μέσω των καταστημάτων σε Παπαναστασίου 77 (2310989824) και Σουμελά 33 (2310481231) γίνεται εισαγωγή και εμπορία ειδών αγιογραφίας, ζωγραφικής και Hobby. Για περισσότερες λεπτομέρειες κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 19:48  Χορηγός της μετάδοσης είναι ακόμα η εταιρεία Μιχάλης Καβούκης και ΣΙΑ ΕΕ που ιδρύθηκε το 1970 και εδρεύει στο 6ο χιλιόμετρο Καβάλας – Ξάνθης. Η Kavoukis Tires and Tools ειδικεύεται στην εμπορία μηχανημάτων κήπου και αγροκτήματος, βιομηχανικά εργαλεία χειρός και ηλεκτρικών εργαλείων για το σπίτι, εξαρτημάτων, αξεσουάρ και κάθε λογής ανταλλακτικών. Πλέον με το ηλεκτρονικό κατάστημα μπορείτε να κάνετε ασφαλείς συναλλαγές πληρώνοντας και ως σε έξι άτοκες δόσεις και με δωρεάν τη μεταφορά στον χώρο σας σε επιλεγμένα προϊόντα. Περισσότερες λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 19:55 Διαιτητής της αναμέτρησης της Σύρου θα είναι οι Ονόπας, Βουδούρης.

Ωρα 19:58 Όπως προαναφέρθηκε όλα τα ματς έχουν κοινή ώρα έναρξης στις 20:00 το βράδυ και πάμε σε live μετάδοση της εξέλιξης της τελευταίας αγωνιστικής

1ο σετ: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5 (σερί 3-0 για Εθνικό και προβάδισμα τριών πόντων), 2-3, 3-6 (νταμπλ σκορ), 3-7, 4-7, 5-7 (μειώνει στους δύο ο Φοίνικας), 6-7, 7-7, 7-8 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 7-9, 9-12 (πάλι στους τρεις η διαφορά), 10-12, 11-13, 12-13 (στον πόντο), 13-13 (ισοφάριση), 14-14, 15-15, 15-16 (μπροστά ο Εθνικός οριακά στο τεχνικό ταϊμ άουτ), 16-16, 16-17, q7-17, 17-18, 18-18 (ποντο ποντο πλέον), 18-19, 19-19, 19-20, 19-21 (ασσος και ταϊμ άουτ οι γηπεδούχοι), 19-22, 19-22 (με νέο άσσο, τρεις οι πόντοι της διαφοράς, τρεις πόντους μακριά από το σετ ο Εθνικος), 19-23 (δευτερη φορά που κάνει σερί 4-0 ο Εθνικός σε αυτό το σετ), 19-24 (5-0 σερί και πέντε σετ μπολ), 20-24, 20-25 και τέλος σετ. Ξεκινούν καλά οι φιλοξενούμενοι. Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-1

Ωρα 20:31  Καλά ξεκινά όμως και ο Παναθηναϊκός που κερδίζει με 1-0 τον Ολυμπιακό μέσα στου ρέντη, πήρε με 23-25 το πρώτο σετ. Και ο Εθνικός Πειραιά 1-0 την Κηφισιά εύκολα, με 25-18. Στο άλλο σπουδαίο ματς η Νίκη Αιγινίου επίσης ξεκινά δυνατά και προηγείται 22-15 του Ηρακλή Χαλκίδας στην Χαλκίδα. Ο Παμβοχαϊκός εύκολα με 25-12 την Παναχαϊκή στο πρώτο σετ. Πάμε στο δεύτερο.

2ο σετ: 1-0, 2-0, 2-1, 3-1, 4-1 (παίρνει προβάδισμα ο Φοίνικας), 4-2 (λάθος στο σερβίς), 4-3 (μειώνει στον πόντο ο Εθνικός), 4-4 (ισοφάριση με 3-0 σερι), 6-5 (μπροστά ο Φοίνικας), 6-6, 7-6, 7-7, 8-7 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-8, 8-9 (παλι μπροστά ο Εθνικός), 9-9, 10-10, 10-11, 11-11, 11-12, 11-13 (στους δύο η διαφορά), 12-13, 13-13 (ισοφαρίζει η Σύρος που πάντως δεν έχει κανέναν άσσο έναντι 4 του Εθνικού), 13-14, 14-14, 15-14, 16-14 (3-0 σερι οι Φοινικας και τεχνικο ταϊμ άουτ), 16-15, 16-16 (ισοφαρίζει ο Εθνικός), 16-17, 17-17, 17-18 (μπροστά σε κρίσιμο σημείο ο Εθνικός), 17-19, 18-19, 18-20, 18-21 (στους τρεις η διαφορά, ισοφαρίζει 1-1 στα σετ ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό), 19-21, 20-21 (κάνει το 2-0 ο Εθνικός Πειραιά επί της Κηφισιάς), 21-21 (ισοφαρίζει ο Φοινικας και πλέον ντέρμπι), 21-22 (λάθος στο σερβίς), 22-22, 22-23, 23-23, 24-23 (σετ μπολ για Φοίνικα Σύρου), 24-24 (παράταση στην αγωνία), 25-24 (νέο σετ μπολ), 25-25, 25-26 (σετ μπολ ο Εθνικός, κρίνεται πόντος στη βαθμολογία και ίσως και στα πλέι αουτ με αυτόν τον πόντο), 26-26, 26-27, 27-27 (γκραν γκινιολ σε αυτό το σετ), 27-28, 27-29 και τέλος σετ με μεγάλο σετ και σπουδαίο πόντο για τον Εθνικό που φτάνει τους 24 και αν δεν πάρει πόντο ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό θα εκκινήσουν μαζί χωρίς διαφορά στα πλέι άουτ. Και μπορεί να βρεθεί και από πάνω του. Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-2

Ωρα 21:09  Στα άλλα ματς ήδη έληξε το Παμβοχαϊκός – παναχαϊκή 3-0 και το Βραχάτι σώθηκε και παίζει πλέι οφ. Στο Ολυμπιακός – παναθηναϊκός είναι 1-1 και 17-8 στο τρίτο σετ.  Ο ΠΑΟΚ τον Ηρακλή 2-0 και 18-11 στο τρίτο. Ο Ηρακλής Χαλκίδας  πήρε με 25-23 το δεύτερο σετ και ισοφάρισε 1-1 τη Νίκη Αιγινίου. Ο Εθνικός Πειραιά νικά 2-0 την Κηφισιά και μάλλον σώζεται και αυτός, αλλά έχουμε δρόμο.

3ο σετ:  1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 2-3 (ο Εθνικός μπροστά), 3-4, 3-5, 3-6 (νταμπλ σκορ και πάει για σπουδαίο τρίποντο ο Εθνικός στη Σύρο), 3-7, 3-8 (τεχνικό ταϊμ άουτ με 5-0 σερί ο Εθνικός), 3-9 (κάνει το 2-1 ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού), 4-9, 5-9, 6-9 (μειώνει γρήγορα στους τρεις ο Φοίνικας), 6-10, 6-11 (αντιδρά αμέσως ο Εθνικός), 6-12 (νταμπλ σκορ), 7-12, 8-12 (μειώνει ο Φοίνικας), 9-12, 9-13 (σταματά το σερί των γηπεδούχων ο Εθνικός), 10-13, 10-14 (μετρά τρεις ασσους σε αυτό το σετ και οκτώ συνολικά ο Εθνικός), 9-14, 10-14, 10-15 (στους πέντε η διαφορά), 11-15, 12-15, 13-15 (μειώνει η γηπεδούχος ομάδα), 14-15, 15-15, 16-15 (εξι σερί πόντοι ο Φοίνικας και τεχξικό ταϊμ άουτ), 17-15 (7-0 το σερί, μπλακ άουτ οπ Εθνικος), 17-16 (απο λάθος στο σερβις σταματά το σερί του Φοίνικα), 18-16, 18-17, 19-17, 19-18 (πάμε για θρίλερ στο τέλος), 19-19 (πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Εθνικός, ισοφαρίζει), 20-19, 20-20, 20-21 (με τον ένατο άσσο του ο Εθνικός περνά μπροστά και ταϊμ άουτ Φοίνικας), 21-21 (λάθος στο σερβίς), 23-23, 24-24 (πάμε σε παράραση και σε αυτό το σετ), 25-25, 26-26, 26-27 (ματς μπολ ο Εθνικός), 26-28 και τέλος αγώνα με σπουδαίο τρίποντο για τον Εθνικό που δεν θα πάει ως τελευταίος στα πλέι άουτ. Τρίποντο ψυχολογίας. Τελικό αποτέλεσμα: Φοίνικας Σύρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3

Ωρα 21:58  Με αυτό το τρίποντο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φτάνει τους 26 βαθμούς και ξεπερνά τον Παναθηναϊκό που έχασε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό και έμεινε στους 25.

Ωρα 22:03  Σχεδόν δεδομένα έχει ξεκαθαρίσει ότι τους δύο στα πλέι άουτ θα ακολουθήσει η Νίκη Αιγινίου και μένει να δούμε με ποια διαφορά αβαντάζ.

Ωρα 22:06  Στα άλλα ματς έχουμε ΠΑΟΚ – Ηρακλής 3-0, παμβοχαϊκός – παναχαϊκή 3-0, Εθνικός Πειραιά – Κηφισιά 3-0, είπαμε Ολυμπιακός – παναθηναϊκός 3-1 και Φοίνικας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 και περιμένουμε την Χαλκίδα.

Ωρα 22:10  Με τα τωρινά δεδομένα, ο Εθνικός κλείνει την κανονική περίοδο με 26 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός με 25. Η Νίκη Αιγινίου έχει 27 και περιμένουμε να δούμε αν θα πάρει δύο, έναν ή κανέναν βαθμό για να δούμε τι πλεονέκτημα θα έχει έναντι Εθνικού και Παναθηναϊκού.

Ωρα 22:12  η Νίκη Αιγινίου κάνει το 2-2 στην Χαλκίδα με 25-23 και εξασφαλίζει τουλάχιστον έναν βαθμό. Άρα φτάνει τους 28, έναντι 25 του Παναθηναϊκού. Ακόμα και αν κερδίσει το ματς, η ουσία δεν αλλάζει αφού είτε στους 28 είτε στους 29 θα έχει 2 βαθμούς αβαντάζ από Παναθηναϊκό και άρα και από Εθνικό Αλεξανδρούπολης που θα ξεκινήσει με μηδέν.

Ωρα 22:15  Στην Χαλκίδα πάντως έστω και τυπικά θα παιχτεί τάι μπρέικ

Ωρα 22:38  Με 18-16 παίρνει το τάι μπρέικ και το ματς η Νίκη Αιγινίου που κερδίζει με 3-2 και φτάνει τους 29 βαθμούς αλλά δεν αποφεύγει τα πλέι άουτ.

Ωρα 22:41  Στους 29 η Νίκη Αιγινίου, στους 26 ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και στους 25 ο Παναθηναϊκός. Διαφορά 4 πόντων από Παναθηναϊκό για Αιγίνιο και μεταφράζεται δύο πόντους πλεονέκτημα στα πλέι άουτ.

Ωρα 22:45  Η νίκη του Εθνικού είναι πολλαπλής σημασία. Αν είχε μείνει στους 23 βαθμούς θα ξεκινούσε με τρεις βαθμούς πλεονέκτημα το Αιγίνιο και με ένα ο Παναθηναϊκός. Αν είχε πάει στους 24, δηλαδή αν είχε ηττηθεί με 3-2 ο Εθνικός, θα ήταν πάλι με 3 βαθμούς πλεονέκτημα το Αιγίνιο ενώ πλέον είναι με δύο.

Ωρα 22:48  Ομως η νίκη έχει σημασία και στοι πρόγραμμα αλλά αυτά θα τα εξηγήσουμε σε χωριστή ανάρτηση. Το live κάπου εδώ ολοκληρώνεται. Καλό βράδυ…