Πρωτιά για τον Αλεξανδρουπολίτη Μαγγίνα και την πρώην του Εθνικού Καρακατσάνη στα 5χλμ του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας

Δεν ήταν το χρυσό μετάλλιο του Μάρκου Γκούρλια η μόνη θρακιώτικη επιτυχία στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας.

Ο Αλεξανδρουπολίτης δρομέας Δήμος Μαγγίνας ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 15:38 με τον Ζουλιάνο Μάνκο να τον ακολουθεί στη δεύτερη θέση τερματίζοντας σε 17:05 και τον Νίκο Πετρολέκα να είναι τρίτος με 17:38.

Στις γυναίκες, πρώτη ήταν η μέχρι το φθινόπωρο αθλήτρια του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Αναστασία Καρακατσάνη (και 5η στη γενική κατάταξη) με 17:56 με την Ανθή Κοραΐνη Κυριακοπούλου να είναι δεύτερη (και 8η συνολικά) με 18:04. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Γλυκερία Σκάρκου κάνοντας 19:51.