LIVE από το «Μ. Παρασκευόπουλος» για τη Volley League: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας 0-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στην αναμέτρηση Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Volley League, ενώ παράλληλα θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη και στα άλλα παιχνίδια.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση και για τις επόμενες ώρες θα πληροφορηθείτε για την εξέλιξη στο παιχνίδι Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας και τα άλλα ματς της 21ης αγωνιστικής της Volley League, προτελευταίας της κανονικής περιόδου.

Ωρα 16:25 Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχει 23 βαθμούς, έναντι 27 βαθμών του Ηρακλή Χαλκίδας. Συνεπώς η ομάδα του Έβρου με τρίποντο θα πλησιάσει στον πόντο τον Ηρακλή και θεωρητικά τουλάχιστον θα διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες ακόμα και για είσοδο στην 8αδα, αν και αυτό εξαρτάται κυρίως από τα άλλα αποτελέσματα που δεν είναι στο χέρι του να εξασφαλίσει.

Ωρα 16:27 Σε μεγάλο βαθμό όμως, αν ο Εθνικός νικήσει τον Ηρακλή Χαλκίδας είναι πολύ πιθανό να τον παρασύρει στα πλέι άουτ.

Ωρα 16:30   Το σημαντικότερο κίνητρο για τους παίκτες του Μουστακίδη είναι ότι με νίκη, είναι πολύ πιθανό να  δημιουργηθεί διαφορά άνω των τριών βαθμών από τον Παναθηναϊκό μέχρι το τέλος της σεζόν, ώστε να έχει βαθμολογικό πλεονέκτημα σε περίπτωση που οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα πλέι άουτ.

Ωρα 16:33 Ο Εθνικός τελευταία αγωνιστική αγωνίζεται στην Σύρο η οποία σήμερα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει για τελευταία αγωνιστική στου Ρέντη τον Ολυμπιακό. Αν καταφέρει διαφορά άνω των τριών βαθμών από τον Παναθηναϊκό ο Εθνικός, θα έχει πλεονέκτημα δύο πόντων στα πλέι άουτ ενώ αυτή τη στιγμή δεν έχει κανένα.

Ωρα 16:36 Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετράει τρεις νίκες στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με Παναθηναϊκό, Παναχαϊκή και Εθνικό Πειραιώς αποδεικνύοντας πως η μεγάλη του δύναμη είναι η έδρα, η οποία είχε αποδειχθεί αδύναμος κρίκος σε ολόκληρο τον πρώτο γύρο.

Ωρα 16:39  Εάν νικήσει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πιθανότατα να παίξει μεγάλο ρόλο και το σκορ διότι θα υπάρξει ενδεχόμενο περίπτωσης ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου. Για αυτό καλό είναι να θυμόμαστε ότι στον πρώτο γύρο, παραμονές Χριστουγέννων, ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-1 σετ και πόντους 102-87.

Ωρα 16:43 Τελικός πλέι οφ είναι η αναμέτρηση για τον Ηρακλή Χαλκίδας. Η ομάδα της Εύβοιας έχει το πλεονέκτημα στην τετραπλή ισοβαθμία που υπάρχει στην 6η θέση και με ενδεχόμενο τρίποντο στην Αλεξανδρούπολη ουσιαστικά κλειδώνει την 8αδα έχοντας μάλιστα τελευταία αγωνιστική τη Νίκη Αιγινίου στην έδρα της.

Ωρα 16:46 Ωστόσο οι Ευβοιώτες, που αποτελούν την πρώην ομάδα του Γρηγόρη Κοντοστάθη, έχουν αρνητικό σερί στον δεύτερο γύρο με έξι σερί ήττες στο πρωτάθλημα και αν προστεθούν οι ήττες σε Κύπελλο και Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, μιλάμε για οκτώ σερί ήττες. Αν έρθει η ένατη τότε ενδεχομένως θα μπλέξουν για τα καλά.

Ωρα 16:49 Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας έφτασε το Σάββατο στην Θράκη και μάλιστα το βράδυ του Σαββάτου προπονήθηκε στο Πανεπιστημιακό Κλειστό Γυμναστήριο της γειτονικής Κομοτηνής, σε συνεννόηση με την τοπική ΑΕ Κομοτηνής, ελλείψει ελεύθερου χώρου στην Αλεξανδρούπολη.

Ωρα 16:52 Σε τρία παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα ανεξαρτήτως έδρας, ο Εθνικός μετράει πέρυσι δυο νίκες και ο Ηρακλής Χαλκίδας  μία, στον πρώτο γύρο.

Ωρα 16:56 Θυμίζουμε ότι χορηγός της μετάδοσης είναι το Καλλιτεχνικό Εργαστήρι «Karlas Art World» που βρίσκεται Σουμελά 33, στον πεζόδρομο Καλαμαριάς στην Θεσσαλονίκη. Εκτός από τα μαθήματα σε ενηλίκους υπάρχουν και παιδικά τμήματα ζωγραφικής και χειροτεχνίας, ενώ μέσω των καταστημάτων σε Παπαναστασίου 77 (2310989824) και Σουμελά 33 (2310481231) γίνεται εισαγωγή και εμπορία ειδών αγιογραφίας, ζωγραφικής και Hobby. Για περισσότερες λεπτομέρειες κάντε κλικ ΕΔΩ.

Ώρα 17:01  Χορηγός της μετάδοσης είναι ακόμα η εταιρεία Μιχάλης Καβούκης και ΣΙΑ ΕΕ που ιδρύθηκε το 1970 και εδρεύει στο 6ο χιλιόμετρο Καβάλας – Ξάνθης. Η Kavoukis Tires and Tools ειδικεύεται στην εμπορία μηχανημάτων κήπου και αγροκτήματος, βιομηχανικά εργαλεία χειρός και ηλεκτρικών εργαλείων για το σπίτι, εξαρτημάτων, αξεσουάρ και κάθε λογής ανταλλακτικών. Πλέον με το ηλεκτρονικό κατάστημα μπορείτε να κάνετε ασφαλείς συναλλαγές πληρώνοντας και ως σε έξι άτοκες δόσεις και με δωρεάν τη μεταφορά στον χώρο σας σε επιλεγμένα προϊόντα. Περισσότερες λεπτομέρειες με ένα κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 17:04  Τώρα ξεκινά το πρώτο σερβίς και μαζί και στα άλλα ματς που θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον, ιδίως το ματς Παναθηναϊκός – Φόινικας Σύρου στην Κυψέλη αλλά και τα Νίκη Αιγινίου – ΠΑΟΚ, Ηρακλής – Εθνικός Πειραιά και Κηφισιά – Παμβοχαϊκός να συμπληρώνουν το πρόγραμμα. Χθες ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 άνετα της ουραγού Παναχαϊκής.

1ο σετ: 0-1, 0-2 (κακό ξεκίνημα για Εθνικο), 1-2 (πρωτος πόντος με Παγιαν), 1-3, 1-4, 1-5 (πολύ κακό ξεκίνημα και ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 2-5, 2-6, 3-6 (νταμπλ σκορ για την Χαλκίδα), 3-7, 4-7, 5-7 (μειώνει στους δύο ο Εθνικός, πρώτος συνεχόμενος πόντος για Εβρίτες), 6-8 (τεχνικο ταϊμ άουτ), 7-8, 7-9, 8-9,9-9 (ισοφαρίζει ο Εθνικός!!!), 9-10, 9-11(ασσος), 9-12 (με τρεις σερί πόντους απαντά ο Ηρακλής), 9-13 (νεος άσσος, 4-0 σερί), 10-13 (λάθος στο σερβίς αυτή τη φορα), 10-14, 11-14, 11-15, 12-15, 12-16 (λαθος στο σερβίς), 12-17 (στους πεντε η διαφορα), 13-17, 14-17 (μειώνει στους τρεις ο Εθνικός και παίρνει ταϊμ άουτ ο Ηρακλής Χαλκίδας), 14-18, 15-18, 16-19, 16-20, 17-20, 17-21 (παλι στους τεσσερις), 18-21, 18-22 (πιο κοντά ο Ηρακλής στο σετ παρά ο Εθνικός στον Ηρακλή), 19-23, 19-24 (πεντε σετ μπολ ο Ηρακλής Χαλκίδας), 19-25 και τελος σετ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας 0-1

Ωρα 17:31  Την ίδια στιγμή στα άλλα ματς η Κηφισιά πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον Παμβοχαϊκό με 25-19, η Νίκη Αιγινίου έχασε με το πρώτο σετ από τον ΠΑΟΚ, ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης πήρε με 25-23 το πρώτο σετ απέναντι στον Εθνικό Πειραιά και ο Φοίνικας Σύρου πήρε το πρώτο σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη.

2ο σετ: 0-1, 0-2 (ιδιο κακό ξεκίνημα για Εθνικο), 0-3, 0-4 (παιρνει άρον άρον ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 1-4, (πρώτος πόντος για Εθνικό), 1-5, 2-5, 2-6, 3-6 (νταμπλ σκορ με μπλο άουτ Λουκα Βελιτσκοβιτς), 3-7 (φιλε ο Παγιαν), 3-8 (στους πεντε η διαφορα στο τενχικό ταϊμ άουτ), 4-9 (λαθος σερβις), 5-9, 5-10 (νταμπλ σκορ ), 6-10 (35 κερδισμένοι πόντοι για Χαλκίδα, δέκα λιγότεροι για Εθνικό), 6-11, 7-11 (φιλε Χαριτωνίδη), 8-12, 9-12, 10-13 (στους τρεις η διαφορα),  11-14 (Βελιτσκοβιτς), 12-14, 13-14 (μπλοκ ο Βελιτσκοβιτς και ταϊμ άουτ η Χαλκίδα), 13-15, 14-15, 15-15 (ισοφαρίζει ο Εθνικός με καρφί Παγιαν!!!!), 15-16 (τεχνικο ταϊμ άουτ), 15-17, 17-19, 18-19 (λαθος στο σερβίς), 19-20 (Βελιτσκοβιτς), 19-21 (διατηρεί το ισχνό προβάδισμα η Χαλκίδα), 20-21 (λαθος σερβίς), 20-22, 21-22 (στον πόντο στο πιο κρισιμο σημείο του το σετ), 21-23, 21-24 (σε κρισιμο σημείο και ταϊμ αουτ Μουστακίδης με την Χαλκίδα να έχει τρια σετ μπολ), 22-24 (ταιμ άουτ η Χαλκίδα), 22-25 και τεός σετ. Ο Εθνικός δεδομένα πλέον θα παίξει πλέι άουτ, ακόμα και αν ανατρέψει το αποτέλεσμα, παραχωρεί έστω έναν βαθμό στη Χαλκίδα. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας 0-2

Ωρα 18:04  Στα άλλα ματς έχουμε τη Νίκη Αιγινίου να ισοφαρίζει τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει τον Φοίνικα Σύρου. Η Κηφισιά πήρε και το δεύτερο σετ απέναντι στον Παμβοχαϊκό. Στην Μίκρα ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης προηγείται 1-0 του Εθνικού Πειραιά και οι δυο ομάδες είναι στο 25-25. Γενικά δεν είναι καλά τα πράγματα για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

3ο σετ: 1-0 (πρωτη φορα που προηγείται στο σκορ εστω σε καποιο σετ ο Εθνικός), 1-1, 1-2 (αμεση απάντηση από την Χαλκίδα), 2-2, 2-3, 3-3 (ισοφαρίζει ο Εθνικός), 3-4 (μετά από ποντο διαρκείας), 3-5, 4-6, 4-7 (στους τρεις η διαφορά), 4-8 (νταμπλ σκορ και τεχνικο ταϊμ άουτ), 5-9, 5-10 (ξανά νταμπλ σκορ και στους πέντε η διαφορά), 7-10, 7-10 (μειώνει στους τρεις ο Εθνικος), 7-11, 8-11, 8-12, 9-13, 9-14 (παλι στους πεντε ανεβαίνει η διαφορα και ταϊμ άουτ Μουστακίδης), 9-15 (στους έξι η διαφορά, μεγάλος κίνδυνος πλέον για Εθνικό), 10-15, 10-16 (τεχνικο ταϊμ άουτ), 10-17, 10-18 (ασσος και στην μεγαλύτερη τιμή της η διαφορά), 10-19 (νεος άσσος, δεν θα πάρει τίποτα από αυτό το ματς ο Εθνικός και κινδυνεύει άμεση η παραμονή του στην κατηγορία), 11-19 (λαθος στο σερβίς), 11-22 (νταμπλ σκορ, το έχουν παρατησει οι εβρίτες), 12-22, 12-23, 13-23, 13-24 (εντεκα ματς μπολ) 14-24, 14-25 ,ε λάθος σερβις και τελος σετ και ματς. Οτι χειρότερο για τον Εθνικό που θα παλέψει με μειονέκτημα για την παραμονή. Τελικό αποτέλεσμα: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής Χαλκίδας 0-3

Ωρα 18:32  Λιγότερη από μιαμισι ώρα χρειάστηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας για να κάμψει την αντίσταση του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, να κάνει αποφασιστικό βήμα για τα πλέι οφ και να στείλει οριστικά τους Εβίτες στα πλέι άουτ

Ωρα 18:35  Στα άλλα ματς αρνητική εξέλιξη γενικά για τον Εθνικό, o Παναθηναϊκός πήρε δεύτερο σετ απέναντι στον Φοίνιακ Σύρου, άρα παίρνει τουλάχιστον έναν πόντο και πιάνει τον Εθνικό.

Ωρα 18:38  Θα κρατήσουμε ανοιχτό το live γιατί από τα άλλα αποτελέσματα κρίνεται η τύχη του Εθνικού

Ωρα 18:41  Η Κηφισιά κέρδισε με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό (25-19, 25-22, 25-21) και έχει πλεονέκτημα για την οκτάδα. Αλλά και ο Παμβοχαϊκός την άλλη εβδομάδα έχει να παίξει με Παναχαϊκή, άρα θα φτάσει δεδομένα και αυτός τουε 31 πόντους.

Ωρα 18:43 Αρνητική εξέλιξη για Αλεξανδρούπολη και στην Θεσσαλονίκη, ο Εθνικός Πειραιά παίρνει το τρίτο σετ και προηγείται με σκορ 2-1, άρα παίρνει και αυτός πόντο. Εχει σημασία να δούμε με τι διαφορά θα μπει η 9η ομάδα στα πλέι άουτ, όποια και αν είναι αυτή, σε σχέση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Ωρα 18:46  Στο Αιγίνιο ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-1 αλλά η Νίκη Αιγινίου το παλεύει στο τρίτο σετ. Η Νίκη Αιγινίου πάει στην Χαλκίδα το ερχόμενο Σάββατο.

Ωρα 18:50  Τρία τα παιχνίδια σε εξέλιξη, αλλά το μυαλό των ανθρώπων του Εθνικού και Κυψέλη και Αιγίνιο κυρίως, δευτερυόντως στη Μίκρα.

Ωρα 18:54  Ντέρμπι στην Κυψέλη, 21-22 προηγείται ο Φοίνικας του Παναθηναϊκού που παλεύει να πάρει τρίποντο. Πολύ σημαντικό ματς για τον Εθνικό πλέο εκείνο που εκτυλίσσεται στην Κυψέλη

Ωρα 18:58 Ποντο ποντο πάει το ματς στο Αιγίνιο, το ίδιο και στην κυψέλη.

Ωρα 19:01  Τέλος του αγώνα στην Κυψέλη με μεγάλη ανατροπή από Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22-23 αλλά πήρε το σετ με 25-23 και το ματς με 3-1 και το τρίποντο που τον ξεκολά από την προτελευταία θέση καθώς προσπερνά τον Εθνικό.

Ωρα 19:04  Τέλος του αγώνα και στο Αιγίνιο, ευτυχώς για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με νίκη του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ. Άρα η Νίκη Αιγινίου μένει στους 28 βαθμούς και είναι πολύ πιθανό να είναι η αντίπαλος του Εθνικού στα πλέι άουτ.

Ωρα 19:06  Στο 21-19 το ματς στην θεσσαλονίκη, με τον Ηρακλή να προηγείται του Εθνικού Πειραιά και να είναι κοντά στην ισοφάριση

Ωρα 19:11  Ισοφάρισε ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης τον Εθνικό Πειραιά και άρα έχουμε κάπως πιο ξεκάθαρη κατάσταση που θα ξεκαθαρίσει στο τέλος του τάι μπρέικ.

Ωρα 19:15  Ο Εθνικός έχει 23 βαθμούς, ο Παναθηναϊκός πλέον 25 και έχουμε το Αιγίνιο στους 27, τον Παμβοχαϊκό επίσης στους 17 αλλά θα πάει στους 30 δεδομένα καθώς παίζει με παναχαϊοκή, τον Εθνικό Πειραιώς τουλάχιστον στους 28 και ίσως 29, Ηρακλή Χαλκίδας στους 30 και την Κηφισιά να καθαρίζει την μπουγάδα στους 33.

Ωρα 19:19  Για να καταλάβουμε τι συμβαίνει στα πλέι άουτ, ο Εθνικός θα ξεκινήσει με 0 βαθμούς, ο Παναθηναϊκός με 1 πόντο πλεονέκτημα και το Αιγίνιο αν έληγε σήμερα το πρωτάθλημα με 2 βαθμούς. Αλλά οι δύο μπορούν να γίνουν 4, αν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης χάσει στην Σύρο και το Αιγίνιο κερδίσει στην Χαλκίδα, που δεν θα είναι όμως αδιάφορη, αφού θέλει ποντο για να εξασφαλιστεί.

Ωρα 19:24  Θυμίζουμε ότι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με απογοητευτική εμφάνιση ηττήθηκε με 3-0 από τον Ηρακλή Χαλκίδας και τώρα περιμένουμε να λήξουν τα άλλα ματς για να ξέρουμε τι συμβαίνει, σίγουρα πάντως παίζει πλέι άουτ παραμονή εκκινώντας τελευταίος.

Ωρα 19:29  Τέλος του αγώνα στην Θεσσαλονίκη, ο Ηρακλής κερδίζει με 3-1 σετ τον Εθνικό Πειραιώς και άρα ο τελευταίος πάει στους 28 πόντους, έναν πάνω από Παμβοχαϊκό και Νίκη Αιγινίου. Η λογική λέει ότι μεταξύ Αιγινίου και Εθνικού Πειραιά θα παιχτεί η τρίτη θέση των πλέι άουτ.

Ωρα 19:32  Θα έχουμε αναλυτικό θέμα με όλα τα σενάρια σε λίγο στο ThrakiSportS, ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας…