Κύπελλο Ελλάδος: Αρνητικό αποτέλεσμα για την Ξάνθη στον ημιτελικό ΑΕΛ – ΑΕΚ

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΛ έσπασε το αήττητο της ΑΕΚ! Οι «βυσσινί» επικράτησαν 2-1 με ανατροπή στο AEL FC Arena και διατηρούν το ακέραιο τις ελπίδες τους για πρόκριση στον τελικό.

Ο Σοτζέι Μασούντ στο 51΄ άνοιξε το σκορ για την Ένωση,  ισοφάρισε με πέναλτι ο Ναζλίδης στο 57′ και στο 90+2΄ ο Κρίζμαν έγραψε το τελικό 2-1 για να δώσει ξεχωριστό ενδιαφέρον στον επαναληπτικό, σε έναν αγώνα που ενδιαφέρει άμεσα και την Ξάνθη.

Ο λόγος; Αν η Ξάνθη κατακτήσει την 5η θέση στο πρωτάθλημα όπως τώρα, τότε αυτή θα οδηγεί στην Ευρώπη μόνο αν η ΑΕΛ δεν κατακτήσει το Κύπελλο. Σε αντίθετη περίπτωση είναι η Λάρισα αυτή που παίρνει το καλό εισιτήριο του Europa League και βγαίνουν Ευρώπη οι ομάδες μέχρι και την 4η θέση.

Για τον λόγο αυτόν, το αποτέλεσμα στην Λάρισα δεν ήταν θετικό για την Ξάνθη. Δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ είναι με το ενάμισι πόδι στον τελικό, οι Θρακιώτες θα ήθελαν να εξασφαλίσει πρόκριση και η ΑΕΚ ώστε δεδομένα η 5η θέση να οδηγεί στην Ευρώπη…