ΕΣΠΕΘΡ: Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης πέρασε αλώβητος και από το Σουφλί κερδίζοντας τη νεανική ομάδα του

Ανταπόκριση από το Σουφλί: Νίκος Γκούντλης

Μια ακόμη νίκη πέτυχε η ομάδα του Φοίνικα Αλεξανδρούπολης αυτή τη φορά μέσα στο Σουφλί, επικρατώντας με 3-0 σετ της νεανικής γυναικείας ομάδας του Έβρου.

Στο πρώτο σετ είχαμε την ομάδα Φοίνικα να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 4-8 και 13-16 έχοντας εκπληκτικό σερβίς. Με ένα επιμέρους σκορ 7-5 ο Έβρος μείωσε σε 20-21 αλλά τελικά το κέρδισε ο Φοίνικας με 25-21 κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ο Φοίνικας ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με 2-8 και 7-16 κάποια στιγμή η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους με 11-21 ώσπου και έκανε το 14-25 και 2-0 σετ.

Το τρίτο ο Έβρος προηγήθηκε με 2-0 αλλά με την Πρόκτερ στο σερβίς ο Φοίνικας έκανε 2-7. Οι νεαρές παίκτριες του Σουφλίου βελτιώνοντας το σερβίς και την υποδοχή τους έφτασαν το σκορ από 6-18 στο 16-21 αλλά δεν κατάφεραν να το κερδίσουν αφού οι πιο έμπειρες φιλοξενούμενες πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ και κάναν το 18-25 και 3-0 σετ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι η επιστροφή της Πρεπούδη στο Σουφλί όπου έπαιζε ως το καλοκαίρι και ότι η ομάδα του Φοίνικα κατάφερε να κάνει το απόλυτο ρεκόρ παραμένοντας αήττητη και στους 10 αγώνες του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Μακρατσάς, Ντεληλάμπρου