ΕΣΠΕΘΡ: Ξεκίνημα στα πλέι οφ με νίκη για τους παίδες του Έβρου Σουφλίου επί της ΑΕ Κομοτηνής

Ανταπόκριση από το Σουφλί: Νίκος Γκούντλης

Συνεχίστηκε η 1η αγωνιστική των play off για τους Παίδες, με τον δεύτερο αγώνα που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης στο Κλειστό Γυμναστήριο Σουφλίου μεταξύ του Έβρου Σουφλίου και της ΑΕ Κομοτηνής.

Στο 1ο σετ είχαμε την ομάδα της ΑΕ Κομοτηνής να μπαίνει δυνατά και να προηγείται με 7-8 και 10-13 έχοντας καλό σερβίς και δυνατό μπλοκ. Κάτι που συνεχίστηκε ως το 15-16. Μετά από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και προηγήθηκαν με 18-17 και τελικώς αντιστράφηκαν οι ρόλοι και με ένα επιμέρους σκορ 7-1 να κερδίζουν το σετ με 25-18.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά για τους γηπεδούχους καθώς βελτιώθηκαν στο σερβίς κάνοντας αρχικά το 8-2 και έπειτα να φτάνουν τη διαφορά στους 10 πόντους και το σκορ στο 12-2. Συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί βελτιώνοντας την άμυνα τους και το σκορ να φτάνει στο 16-7 και 21-9 και στο τέλος να το κερδίζουν με 25-13.

Η εικόνα στο 3ο σετ ήταν σχεδόν όπως και στο 2ο. Οι γηπεδούχοι με βελτιωμένη την υποδοχή και καλύτερα τελειώματα στην επίθεση ήταν συνέχεια μπροστά με το σκορ στο 8-3 και 12-6. Η δύναμη στο σερβίς βέβαια είχε το σκορ σε μεγάλη διαφορά 16-6 και 21-11. Η υπεροχή τους σ’ όλους τους τομείς έφερε το τελικό σκορ στο 25-15.

Διαιτητής: Ντεληλάμπρου