Volley League: Ενας πρώην της Ορεστιάδας «σκότωσε» τον Εθνικό και τον έβαλε σε μεγάλες περιπέτειες

Δεν τα κατάφερε να πάρει την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο Αιγίνιο για την 14η αγωνιστική και ηττήθηκε για δεύτερη φορά φέτος από την εκπληξη φετος του πρωταθλήματος Νίκη Αιγινίου μπλέκοντας για τα καλά σε περιπέτειες αναφορικά με την παραμονή του στην κατηγορία.

Η ομάδα του Αιγινίου σημείωσε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα έχοντας κορυφαίο τον πρωην της Ορεστιάδας Λουκούμι που σημείωσε 13 πόντους με τρεις άσσους και ήταν αυτός που πήρε το 12-12 και το έκανε 18-12 στο πρώτο σετ, καταστρέφοντας την ψυχολογία του Εθνικού και δίνοντας το ηθικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους.

Επίσης, ο πρωην πασαδόρος του ΑΟΟ Μανώλης Δημητριάδης πασαρε πολύ έξυπνα στους συμπαίκτες του, αξιοποιώντας πολλές φορές τον πρώτο χρόνο. Ετσι οι παίκτες της Νίκης Αιγινίουμε 3-0 εστω και δύσκολα, αφού ο Εθνικός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει προβάδισμα στο σκορ τόσο στο 2ο σετ όπου είχε μάλιστα δυο σετ μπολ όσο και στο 3ο.

Η Νίκη πήρε εύκολα το πρωτο σετ αφού στο 12-12 το σερβίς του Λουκούμι έχτισε σερί 6-0 για το 18-12 και κάπου εκεί κρίθηκε το σετ για τη Νίκη με 25-21. Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ειχε δύο σετ μπολ 23-24 και 24-25, αλλα ο Μαυροβουνιώτης μόνος γυρισε το σετ. Αρχικά ισοφάρισε σε 25-25, με μπλοκ στον Παγιάν έκανε το 26-25 και μετά από κακή υποδοχή εκανε το 27-25.

Ιδιο σκηνικό και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι τα μισά του σετ αλλά η κακή του υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να περάσει στην αντεπίθεση, να ισοφαρίσει 23-23 και τελικά με δύο μπλοκ και έναν πρώτο χρόνο του Κιντάτα να πάρει την πολύτιμη νίκη και μαζί και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Πλέον η Νίκη Αιγινίου έχει 20 βαθμούς ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 15 και κάτω από την ζώνη των πλέι άουτ. Το κακό είναι ότι κέρδισε και η Κηφισιά με 3-2 τον Φοίνικα και ξέφυγε και αυτή σε απόσταση ασφαλείας από τον Εθνικό, έχοντας 19 βαθμούς. Εναν πόντο πίσω από τον Εθνικό είναι ο Παμβοχαϊκός που παίζει την Δευτέρα με τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο το θέμα είναι να μην μπλέξει ο Εθνικός στα μπαράζ παραμονής γιατί με αντιπάλους τον ενισχυμένο πλέον Παναθηναϊκό και τον Παμβοχαϊκό, ακόμα και αν ο Εθνικός έχει πλεονέκτημα 2-3 βαθμών, τίποτα δεν είναι εξασφαλισμένο.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 27-25, 25-23) σε 89′

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ ( Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες), Ντίνας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Κιχάδα 9 (7/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 15 (14/21 επ, 1 μπλοκ), Λουκούμι 13 (9/18 επ, 3 άσσος, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ, 43% υπ -14% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 12 (10/19 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 09% άριστες), Χριστόφας 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/12 επ, 1 άσσος, 100% υπ -20% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ -33% άριστες), Χαραλαμπίδης , Κυριακίδης 1 (1/1 επ)