Γ’ Εθνική: Επίδειξη δύναμης στο φινάλε και νίκη – ανάσα για την ΑΕ Κομοτηνής επί του Νέου Σκοπού

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής,  απέναντι στον ουραγό της  Ορφέα Νέου Σκοπού με σκορ 83-53, για την 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής, στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Η ομάδα του Βασίλη Στοάκη δεν μπόρεσε να επιβαλει το ρυθμό της απέναντι στο σακο του μποξ της κατηγορίας με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 14-10 και το ημίχρονο με 38-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο «ανήκε» στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι  ισοφάρισαν 42-42 στο 25΄ με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με τη λήξη της τρίτης περιόδου  50-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο αρχικά με σερί 9-0 και συνολικά 33-5  η ΑΕΚ διέλυσε τους Σερραίους και έφτασε τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα πάιζοντας κρίσιμο αγώνα στην Θεσσαλονίκη με τον ισόβαθμο Μαντουλίδη την επόμενη αγωνιστική (φώτο από εφημερίδα “Χρόνος”).

Δεκάλεπτα: 14-10, 38-30 (ημίχρονο), 50-48, 83-53 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Στοάκης, Τσαούς): Καραμανλής 4, Καραμπίνης 21, Βάκρινος 6, Μαγουλάς 4, Δάτσης 9, Κάσσας, Κυφωνίδης 7, Φωτακάκης, Βαχαρίδης 11(2), Σπέντζος 8(2), Θεοδωρίδης 13

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ: Αχτσής, Παρίσης, Δροσινός 10(1), Χατζής 9(2), Γεωργόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης 3, Γάτας 13, Δρουμανάς, Φραντζέσκος, Χαβαλές