Η βράβευση της Βούλας Παπαχρήστου και άλλων 25 στην βραδιά της ΕΟΕ για τους κορυφαίους του 2017

Η βράβευση της Βούλας Παπαχρήστου και άλλων 25 στην βραδιά της ΕΟΕ για τους κορυφαίους του 2017

 

Σε μία λιτή τελετή αλλά ιδιαίτερα λαμπερή από την παρουσία των αθλητών και αθλητριών που διακρίθηκαν σε παγκόσμιο και ευρωπαϊκό επίπεδο, η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή τίμησε το βράδυ της Τρίτης τους κορυφαίους του 2017.

Ο πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος στην ομιλία του πριν από την τελετή, έκανε την αυτοκριτική του και κάλεσε τους ιδιώτες επιχειρηματίες να έρθουν ακόμα πιο κοντά στον Ολυμπιακό αθλητισμό και να στηρίξουν τους αθλητές μέσω του προγράμματος «Υιοθετήστε έναν αθλητή για το Τόκιο 2020», ένα πρόγραμμα που συνέβαλε τα μέγιστα στην εξαιρετική συγκομιδή των έξι μεταλλίων στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες.

O Καπράλος αναφέρθηκε και στην ανάγκη να βρεθούν περισσότεροι αθλητές στις διοικήσεις των ομοσπονδίων, τόνισε ότι πρέπει να μπει όριο ηλικίας και θητείας στους παράγοντες ενώ κάλεσε την πολιτεία να καταβάλει τα πριμ το αργότερο έξι μήνες μετά την επιτυχία έστω και αν υπάρξει μείωση. Ο πρόεδρος της ΕΟΕ δεν παρέλειψε να τονίσει την αναγκαιότητα της επιβράβευσης των αθλητών από την πολιτεία με τα κίνητρα.

Συνολικά τιμήθηκαν 25 αθλητές, αθλήτριες και ομάδες, ανάμεσά τους και η πρωταθλήτρια του τριπλούν Βούλα Παπαχρήστου, σύζυγος του θρακιώτη ποδοσφαιριστή Λάζαρου Χαριτωνίδη, για το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε τον περασμένο Μάρτιο στο Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου του Βελιγραδίου. Αναλυτικά η λίστα με τους αθλητές και τις αθλήτριες που τιμήθηκαν από την ΕΟΕ:

Σάββας Θώμογλου (κολύμβηση) – χάλκινο μετάλλιο στο θερινό φεστιβάλ Ολυμπιακών ημερών
Απόστολος Παπαστάμος (κολύμβηση) – χρυσό μετάλλιο στο θερινό φεστιβάλ Ολυμπιακών ημερών
Δήμητρα Μπιτσικώκου (τάε κβον ντο) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων
Αργύρος Σοφοτάσιος (τάε κβον ντο) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων
Άρτεμις Κεφαλίδου (σκοποβολή) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων
Μαρία Μπόζη, Ραφαηλίνα Κλωναρίδου (ιστιοπλοϊα) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων
Γιάννης Σγουρόπουλος (πινγκ πονγκ) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων
Μίλτος Τεντόγλου (στίβος) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων
Ιωάννα Δεσύλλα (τάε κβον ντο) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα Κ21
Γιάννης Καλανδαρίδης, Χρήστος Στεργιάκας (κωπηλασία) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ23
Γιάννης Πιλίδης (πάλη) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων και χάλκινο στο παγκόσμιο παίδων
Βαγγέλης Γαλιατσάτος (άρση βαρών) – πέντε μετάλλια σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα
Εθνική ομάδα νέων (μπάσκετ) – χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Εθνική ομάδα νέων (υδατοσφαίρισης) – χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα
Δημήτρης Παπαδημητρίου (ιστιοπλοΐα) – χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο και ευρωπαϊκό νέων
Βασιλεία Καραχάλιου (ιστιοπλοϊα) – χάλκινο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Βούλα Παπαχρήστου (στίβος) – χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου
Ανδρέας Βαζαίος (κολύμβηση) – δύο αργυρά μετάλλια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας
Κώστας Φιλιππίδης (στίβος) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου
Βύρωνας Κοκκαλάνης (ιστιοπλοϊα) – αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
Παναγιώτης Μαγδανής, Λευτέρης Κόνσολας, Σπύρος Γιάνναρος, Νίνο Νικολαΐδης (κωπηλασία) – χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο
Μαρία Πρεβολαράκη (πάλη) – δύο χάλκινα μετάλλια σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα
Λευτέρης Πετρούνιας (γυμναστική) – χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα
Κατερίνα Στεφανίδη (στίβος) – χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και στο ευρωπαϊκό κλειστού

Σχόλια

comments

Close